چهار باغ اصفهاندرشرق خیابان چهار باغ پائین ، در قبرستان قدیمی جمیلان (سنبلستان) و در نزدیکی محله قدیمی در دشت اصفهان ، بقعه ی دو امامزاده به نام های ابراهیم و زین العابدین (ع) از احفاد و نوادگان حسن مثنی و علی بن جعفر (ع) واقع شده که بنای ساختمان آن در سال های 758 هجری قمری برابر با 3541 میلادی و در زمان حکومت جهانشاه قراقویونلو به پایان رسیده است . بنای تاریخی درب امام ، از دو گنبد بزرگ و کوچک و یک سر در کوچک و سه صحن در سه جهت شمال و شرق و غرب تشکیل شده که سر در اصلی ، در محوطه شمالی قرار درد و با کاشی های معرق موزون و بسیار زیبا ساخته شده است .

بسیاری از محققین از جمله آندره گدار، به تغییرات بعدی این بنا در دوره های مختلف و بخصوص در دوران صفویه اشاره کرده اند . گنبد های موجود در بنای تاریخی درب امام در یک زمان ساخته نشده اند گنبد بزرگ همزمان با ساختمان بقعه و در قرن نهم ساخته شده که کتیبه های آن شامل آیات قرآن است ، اما گنبد کوچک در سال 1801 هجری شمسی ساخته شده و کتیبه آن به خط محمدرضا امامی است .

در غرب محوطه درب امام مسجد کوچکی قرار دارد که منسوب به سعید بن جبیر از بزرگانی است که در اوایل  اسلام در اصفهان امامت می کرده است گنبد بزرگ درب امام و ایوان های شرقی و شمالی در سال 8231 هجری شمسی تعمیر شده و کاشی کاری های گنبد کوچک و قسمت غربی بنا ، در سال 2331 مرمت گردیده اند. به طور کلی مجموعه درب امام اصفهان به دلیل ویژگی های هنری و معماری و تزئینات بسیار با شکوه کاشیکاری و گچ بری یکی ازشاهکار های هنری ایران به شمار میرود

آدرس آرامگاه درب امام

اصفهان محله قدیمی سنبلستان ، مجاور محله کهنسال دردشت


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان