سنگ ساعت

در حیاط غربی مسجد امام (شاه عباس ) اصفهان واقع در میدان نقش جهان قطعه سنگی در کنار دیوار شمالی نصب شده است و در تمام روزهای سال(365 روز ) و هنگام نیمروز ، لحظه ظهر را بدون سایه نشان می دهد که آنگاه ،موذن بر گلدسته رفته و مردم شهر را به نماز فرا میخواند .

سنگ ساعت از دوبخش تشکیل شده است یکی سنگ مستطیل شکل و دیگری سنگ مثلثی شکلی که در کنار آن نصب شده و مجموعا یک ذوزنقه ی قائم الزاویه را تشکیل می دهد و در هنگام نیمرو ، آفتاب با زاویه 125 به بدنه جنوب غربی تابیده و بابدنه شمال غربی ، مماس می گردد . مسجد امام برای جهت گیری به سمت قبله 45 درجه به سمت جنوب غربی چرخیده است در حالیکه میدان نقش جهان برای انطباق با تابش خورشید ، 14 تا 17 درجه به سمت جنوب شرقی جهت گیری نموده است .

اختلاف این دو زاویه ، در دالان ورودی مسجد شاه و همچنین در دالان ورودی مسجد شیخ لطف الله به نحو شگفت انگیزی انعکاس یافته و این شگفتی ، در سنگ ساعت مسجد شاه نیز وجود دارد .  این سنگ توسط شیخ بهایی تنظیم شده و دراین مسجد نصب شده است ، انعکاسی که از دو زاویه مسجد به سمت (جنوب غربی ) قبله و میدان به سمت (جنوب شرقی) دیگری می باشد . راز این سنگ ،تنها در نحوهتابش آفتاب نیست بلکه در نحوه پوشاندن سایه توسط سنگ مثلثی شکل است .


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

رزرو هتل اصفهان