در گذشته منارجنبان از شهر جدا و در دهکده‌ای به نام «کارلادان» قرار داشت؛ ولی امروزه این محل و بنا جزو اصفهان است و در نزدیکی محلی به نام نصر آباد قرار دارد. این ساختمان با کاشی‌های لاجوردی رنگ به شکل ستاره چهارپر و اشکال دیگری به شکل کثیرالاضلاع فیروزه‌ای رنگ زینت یافته‌است.

این بنا به صورت یک بقعه و دو مناره‌است که بر روی مزار عمو عبدالله کارلادان(عمو عبدالله بن محمود صقلابی) از پارسایان نام آور سده هشتم هجری بنا شده و سنگ قبر آن مورخ به سال ۷۱۶ هجری، هم‌زمان با اواخر پادشاهی محمدخدابنده الجابتو، ایلخان مسلمان مغول است .

ساعت بازدید منارجنبان اصفهان

ساعت بازدید منارجنبان همه روزه از 9 صبح تا 16 عصر است که برای تماشای این جاذبه گردشگری به شهر اصفهان، 6 کیلومتری اصفهان به سمت جاده آتشگاه به سوی نجف‌آباد، محله نصرآباد میتوانند بروند. بهای بلیط برای اتباع ایرانی 3 هزارتومان است. برای بازدید از این عمارت تک ایوانه که یکی از جاذبه های مهم اصفهان است می توانید یکی از هتل های خوب را رزرو کنید.

دیدنی های این شهر بسیار زیادند پس بهتر است قبل از ورود به اصفهان یکی از هتل های خوب مانند هتل 5 ستاره عباسی اصفهان را رزرو کنید و بعد با یک زمانبندی و برنامه ریزی از تمام جاهای خوب شهر بازدید کنید. این مناره هم در لیست خود قرار دهید که از دیر باز بسیار مورد استقبال مسافران قرار گرفته است.

ساعت تکان دادن منارجنبان

شهرت منارجنبان پس از بازدید از گردشگران و بازدیدکنندگان روزبه‌روز بیشتر شد و هر روز تعداد زیادی از بازدیدکنندگان چه داخل و چه خارج از کشور برای تماشای این اثر کم‌نظیر تاریخی به اصفهان سفر می‌کردند. از این رو همه برای دیدن تکان‌خوردن منار دوم که به دلیل لرزش منار دیگر رخ می‌داد، سر از پا نمی‌شناختند و هر بازدیدکننده سعی می‌کرد خودش مناره را تکان دهد و شاهد لرزش مناره دیگر باشد. اما اگر این مسئله همچنان ادامه می‌یافت، چون هدف اصلی ساخت این مناره، ارتعاش مناره‌ها نبوده است، قطعا به سلامت ساختمان منارجنبان صدمه وارد می‌شد.

از این رو طی اقدامی که مسئولان انجام دادند، دیگر خود بازدیدکنندگان اجازه تکان دادن مناره‌ها را ندارند و روزی دو بار صبح و دو بار بعد از ظهر آن هم در صورت حضور بازدیدکننده، فردی که کارشناس سازمان میراث فرهنگی اصفهان است و به آن «جنباننده»، می‌گویند، از پله‌های مناره بالا می‌رود و مناره‌ها را تکان می‌دهد، تا همه بازدیدکنندگان بتوانند لرزش مناره دیگر را مشاهده کنند. البته در ایام نوروز این زمان تغییر می‌کند و در صورت ازدحام جمعیت به یک ساعت یک بار تغییر می‌کند. یعنی در هر یک ساعت جنباننده منارجنبان اصفهان، وظیفه تکان‌دادن مناره‌ها را برعهده خواهد داشت. خوشبختانه در این سال‌های اخیر از این میراث ملی و تاریخی کشور، به خوبی نگهداری و محافظت می‌شود.

علت لرزش منارجنبان

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باعث لرزش مناره‌ها و درواقع کل ساختمان منارجنبان اصفهان می‌شود. البته برای آن که ما بتوانیم درک بهتر و بیشتری نسبت به نظریه داشته باشیم، آقای شاهین‌پور مثال ساده‌ و قابل فهمی را ارائه می‌دهد. کافی است، مناره‌ها را همانند دو نخ آویزان درنظر بگیرید. این دو نخ از قسمت پایین با یک نخ مشترک به یکدیگر متصل هستند.

حال اگر یکی از این دو نخ تکان بخورد، بلافاصله نخ دیگر هم به‌لرزش و حرکت درخواهد آمد. حال تصور کنید که ارتفاع و وزن مناره‌ها با یکدیگر برابر نیست. در این صورت مطمئنا لرزشی اتفاق نخواهد افتاد. «رزونانس»، یا «تشدید»، نام پدیده‌ای است که علم فیزیک بر این اتفاق گذاشته است. درواقع با حرکت یک مناره و لرزش مناره دیگر، تشدید یا رزونانس رخ می‌دهد که آقای شاهین‌پور به راحتی دلیل آن را توضیح داده‌اند. برای این که بتوانید لرزش و نوسان ایجادشده را مشاهده کنید، می‌توانید ظرفی از آب بردارید و آن را روی قبر عمو عبدالله قرار دهید

آدرس منار جنبان :

استان اصفهان استان اصفهان، اصفهان، کارلادان، منارجنبان، ‫بلوار آتشگاه،


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان