راههاي دسترسی:

کیلومتر 50 اتوبان کرج قزوین نرسیده به آبیک پس از عبور از منطقه زیاران به طالقان می رسید.
است که از شمال به مازندران و الموت و از جنوب به ساوجبلاغ و « شهرك » طالقان نام شهرستانی زیبا در منطقه اي ییلاقی در استان البرز به مرکزیت فشگلدره می رسد و حدود 120 کیلومتر با شهر تهران فاصله دارد.

طالقان منطقه اي است که از به هم پیوستن چهار محله بنام هاي شهرك، گلینک، کولج و پردسر تشکیل شده است. طالقان به داشتن دومین قله بلند کشور( علم کوه)مراتع سرسبز،حیات وحش و پوشش گیاهی متنوع، داشتن دریاچه، آبشار و طبیعت چشم نواز و روستاهاي زیاد مشهور است . روستاهاي اوریزان یا آب ریزان، روستاي میر ، روستاي میناوند، روستاي فشندك، روستاي دیزان و روستاي کرکبود ازجمله 80 روستاي دیدنی و سرسبز منطقه هستند.

جلال آل احمد، آیت اله طالقانی و برادران امیدوار (اولین جهانگردان ایرانی) در روستاهاي طالقان چشم به جهان گشوده اند. طالقان درمیان دره قرار گرفته و یکی از جذابیت هاي معروف آن آبشارهایش است، مانند آبشار شله بن، آبشار کرکبود، آبشار سوهان، آبشار خرس چر، آبشار آسکان، آبشار وارکش و آبشار فصلی میلین.مهمترین دیدنی هاي منطقه عبارتند از: دریاچه و سد طالقان: سد طالقان بر روي رود شاهرود ساخته شده است؛ رودي که از کوه هاي استان مازندران سرچشمه می گیرد و از دره طالقان هم عبور می کند.

دریاچه سد طالقان یکی از مهم ترین جاذبه هاي این شهر محسوب می شود. به واسطه شرایط محیطی، اطراف این سد می توان چمنزارهاي متعددي را پیدا کرد که براي پیک نیک و گردش بسیار مناسب هستند. همچنین علاقه مندان به ماهی گیري می توانند ماهی هایی همچون کپور، زردپر و قزل آلاي رنگین گمان را در این منطقه صید کنند. آبشار روستاي اورازاندر: در فاصله 12 کیلومتري شمال طالقان قرار گرفته و با چشمه ها و آبشارهاي که همیشه پر از آب هستند، شهرت دارد. براي رفتن به اورازان باید مسیر فرعی روستاي گوران-اورازان را در پیش گیرید.

جالب است بدانید این شهر زادگاه نویسنده مشهور ایرانی، جلال آل احمد نیز هست . همچنین در روستاي اورازان، بسیاري از آبشارهاي زیباي طالقان مثل آبشار حیاط، آبشار خشکه چال، آبشار سرخ بند آبشار وري ید و آبشار سیاه بند جا خوش کرده اند. آبشار کرکبود: این آبشار بسیار زیبا که در نزدیکی روستاي کرکبود در 14 در میان صخره هایی با ارتفاع « کرکبود » کیلومتري طالقان واقع شده، این آبشار فقط 5 متر ارتفاع دارد، اما حجم و سرعت بالاي جریان آب سبب شده تا 30 تا 50 متر، بسیار باعظمت به نظر رسد. آبشار سوهان(چره): در ارتفاعات روستاي سوهان، یکی دیگر از بهترین جاهاي دیدنی طالقان یعنی آبشار شناخته میشود، جا خوش کرده است. این آبشار در 25 « چره » سوهان که مجموعا از شش آبشار مختلف تشکیل شده و بلندترین آبشار آن با نام از آبشارهاي همیشه پرآب طالقان محسوب می شود. آبشار شله بن: آبشار « سوهان » .. کیلومتري شهرك طالقان و نزدیکی روستاي سوهان واقع است شله بن یکی از محبوب ترین جاهاي دیدنی طالقان است. طبیعت بکر، مهم ترین مشخصه این آبشار محسوب می شود.

آبشار شله بن که در فاصله 10 کیلومتري شمال طالقان واقع شده، از قله هاي خسبان سرچشمه می گیرد و در ادامه، رودخانه اي به همین نام را نیز شکل می دهد. این آبشار زیبا مجموعا از سه طبقه تشکیل شده است که براي رسیدن به بالاترین بخش باید از گذرگاه هاي روستاي و کوچه باغ هاي بسیار زیبا عبور کنید.

روستاي میر: این روستاي سرسبز در 40 کیلومتري جنوب طالقان واقع شده و به خاطر طبیعت بکر، زیستگاه بسیاري از گونه هاي جانوري است. روستاي دیزان:
ازویژگی بارز این روستا، محیط ناب و آرام بخش آن است .ارژنگ دره: یکی از مشهورترین و قدیمی ترین جاهاي دیدنی طالقان در روستایی به نام به منظور « امیر کیا محمد بزرگ امید » است که تاریخچه آن به قرن ششم هجري می رسد. این قلعه زیبا در سال 544 هجري، به دستور « میناوند » جلوگیري از حمله هاي احتمالی دشمنان در دوره اسماعیلیان احداث شد و امروزه تنها بخشی از این بناي کهن و بسیار قدیمی به جاي مانده است.

هم شناخته می شده است. کتیبه گردنه عسلک : لوحی از دوره قاجار است که با نام « دل جنگ » و « قلادوش » پیش تر این قلعه با نام هاي دیگري مثل ایوب » شناخته می شود. متاسفانه اطلاعات زیادي در مورد این لوح در دست نیست . ظاهرا کتبیه به دستور شخصی به نام « سنگ نبشه گردنه عسلک » « گراب « در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه و حواشی مربوط به ساخت یک نهر آب مربوط می شود. براي دیدن این لوح قدیمی باید به روستاي « میردفتر در 3 کیلومتري جنوب غرب گردنه عسلک بروید. امامزاده قاضی میرسعید: در شهرستان ساوجبلاغ بخش طالقان واقع شده و محبوبیت زیادي میان اهالی محلی دارد.

حضرت قاضی از نوادگان امام محمدباقر (ع) بوده است که به خاطر قضاوت هاي عادلانه در زمان صفویه، مردم چنین لقبی را به او داده اند. برگزاري پرشور مراسم عزاداري اباعبدالله در روزهاي تاسوعا و عاشورا در این امامزاده، یکی از دلایل شهرت آن هستند. جالب است بدانید این مکان متبرکه در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است. براي بازدید از آستان امامزاده قاضی میرسعید باید به روستاي حسنجون و سید آباد در طالقان بروید.

خانه آیت الله طالقانی: خانه یکی از مبارزان اثرگذار در دوران پهلوي با برخورداري از معماري سنتی مربوط به دوره قاجاریه، و شمال رودخانه شاهرود است که به یکی از « جوستان » از خشت و گل ساخته شده و در روستاي گیلرد طالقان قرار دارد.امامزاده هارون: در روستاي فرزندان امام موسی کاظم (ع) تعلق دارد. اگرچه این فرد بزرگوار برادر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (ع) است، اما بارگاه بسیار کوچکی دارد و در گذشته شاه طهماسب اول و شاه عباس اول، بقعه این امامزاده را تعمیر کرده اند و سنگ مرمر سفیدي از دوران صفویه روي دیوار ورودي نآن صب شده است.

غار پنجعلی: غاري بسیار بزرگ در ضلع شمالی روستاي میناوند در جنوب روستاي باریکان که گفته می شود قدمتی سه هزار ساله دارد! این غار دو ورودي بزرگ دارد و عمق فضاي داخلی آن به 6 متر می رسد. نام غار پنجعلی در لیست آثار تاریخی کشور ثبت شده است. دیدن از منطقه طالقان در فصول مختلف جاذبه و زیبائی هاي خاص خود را دارد اما اگر سرمائی هستید در زمستان به آنجا نروید.

 منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان