زینیه (نام قدیم :ارزنان) از محله بخش قهاب اصفهان است؛ که از شمال به روستای حبیب آباد از شرق به محله هفتون و از جنوب به طوقچی (قدس) و از غرب به محله باطون (بعثت) منتهی می‌شود. همچنین زینبیه دارای مردمی با گویش‌های مختلف (بختیاری، ترک، عرب، کرد) می‌باشد که اکثراً از مناطق فریدن و خوزستان به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. ابن فقیه همدانی در کتاب «البلدان» از آن بعنوان یکی از بخش‌های اصفهانی نام برده‌است. یاقوت حموی در «معجم‌البدان» در حرف الف می‌نویسد: «ارزنان بالفتح ثم السکون و ضم‌الزای و نون و الف و نون اخی من قری اصبهان». (۲)

فیروزآبادی در قاموس می‌نویسد: «ارزنان قریهٌ باصبهان»(۳)

از مشاهیر ارزنان در قرن چهارم و پنجم هجری به این دو نفر اشاره شده‌است:

۱- «حسین بن احمدبن محمد ارزنانی ابوالقاسم» معلم اعمی متوفی به سال ۴۳۵هـ. ق(۱)

۲- «ابوجعفر محمدبن عبدالرحمن بن زیاد حافظ ثبت» متوفی به سال ۳۱۷ یا ۳۲۲.(۲)

زینبیه را امروز به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند. زینبیه شمالی از حدود میدان لاله تا چهارراه عاشق اصفهانی است که عمان سامانی نام دارد و مردم زینبیه به آن سلمان می گویند، باتون، سودان، دوطفلان، 16متری اصلی ترین محله های زینبیه ی شمالی هستند.

از چهارراه عاشق اصفهانی به پایین را زینبیه جنوبی می گویند که اکثر مردم اصفهان آنجا را با نام زینبیه می شناسند. از محله های مهم زینبیه جنوبی می توان محله ی آزادی، دارک، ارزنان، شهرک امام حسین، شهرک امام خمینی را نام برد.

حرم زینبیه که مثل نگینی روی این محله می درخشد در زینبیه جنوبی قرار دارد.

مردم زینبیه اعتقاد خاصی به این بانو دارند. حرم زینبیه، حرم یکی از دختران بلافصل امام هفتم(ع) است که حتی شیخ قمی (ره) نیز در کتاب منتهی الآمال نام این بانو را آورده است و محل دفن ایشان را نیز مشخص کرده است. این حرم آرامگاه عالم به نام اصفهان، آیت الله آقانجفی دهکردی نیز هست. حرم زینبیه سالانه پذیرای زائرین بسیاری است که حتی شامل زائران کشورهای عربی مثل عراق، لبنان، سوریه و… نیز می شود.

نزدیک ترین هتل :

هتل آفتاب اصفهان

نزدیکترین بیمارستان :

بیمارستان حضرت زهرا


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان