راههاي دسترسی:

استان گلستان :شهرهاي گنبد کاوس علی آباد و…
منطقه اي زیبا و بکر در شمال شرقی ایران عزیزمان به نام ترکمن صحرا وجود دارد که بخش هاي زیادي از استان هاي گلستان و خراسان شمالی را در بر می گیرد، از جمله شهرهایی که جزئی از منطقه ترکمن صحرا هستند نیز عبارت از گنبدکاووس، بندر ترکمن، کلاله، آق قلا، مراوه تپه، کلاله، سیمین شهر، گمش تپه، نگین شهر، انبار آلوم می باشند.این منطقه از لحاظ آب و هوایی، پوشش گیاهی، خاك و زندگی جانوري از سایر مناطق شمال کشور (گیلان و مازندران) متمایز است .جانوران این منطقه از انواع جانوران منطقه نیمه بیابانی تا جنگلی (طوقه جانوري پاله آرکتیک) است .قدیمی ترین یافته هاي باستان شناسی منطقه شمال سفالینه ها و دست ساخته هاي بشر، پیشینه سکونت و زیست در این منطقه را به بیش از هفت هزار سال پیش می رساند.ترکمن صحرا بدلیل وسعت زیادش داراي دریا، جنگل، کوهستان، دریاچه، رودخانه، آبشار، گل افشان ، بناهاي دیدنی و….بسیاري است.

ازجمله مناطق دیدنی ترکمن صحرا می توان به دیدنیهاي زیر اشاره کرد:گنبد قابوس: بلندترین برج آجري جهان به شمار می رود که از سده ي چهارم هجري به جا مانده. این برج در شهر گنبد کاووس واقع شده است. زیارتگاه خالد نبی: در منطقه اي کوهستانی در شمال شرق شهر گنبد کاووس بر فرازقله ي کوه گوگجه داغ قرار گرفته است.

راه رسیدن به این منطقه از سمت کلاله و تمرقره قوزي است. در نزدیکی مقبره ي خالد نبی، گورستان عظیمی متشکل از 600 قبر وجود دارد. به دلیل خاص بودن منظره، این گورستان یکی از جاذبه هاي گردشگري منطقه به شمار می رود. سنگ قبرهاي این گورستان به شکل استوانه اي و کله قوچی هستند و ارتفاع برخی از آن ها به دو متر هم می رسد.

تاریخچه ي این قبرستان به دوره ي پارینه سنگی می رسد و قدمت آن حدود هزار سال است. مطابق با افسانه هایی که وجود دارد برخی از این پیکره هاي سنگی دشمنان خالد نبی بوده اند که گرفتارخشم خداوند شده و به شکل سنگ در آمده اند. برخی روایت ها هم می گویند خالد بن سنان (آخرین پیامبر و مبلغ مسیحیت) از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه می آورد و با یارانش به خواست خداوند به شکل سنگ در می آیند تا اسیر دشمنان نشوند.

اکنون این محل به عنوان یک اثر ملی نیز به ثبت رسیده است. متاسفانه طی سال هاي اخیر صدمات زیادي به این تندیس هاي تاریخی وارد شده است. بقعه چوپان آتا: این بقعه به صورت بنایی ساده، مسقف با پلان چهار ضلعی است؛ که در هر ضلع آن یک پنجره با طاق هلالی می باشد. پنجره شمالی تبدیل به مدخل شده است. گنبد بقعه فلزي و به صورت نوك تیز شش ضلعی در مرکز سقف ساخته شده است هزار دره نام منطقه اي بسیار زیبا است که ظاهري عحیب و باورنکردنی دارد؛ منطقه اي وسیع که به جاي دشت هاي پهناور، تپه ها و دره هاي بی شماري سرتاسر آن را فرا گرفته. به طوري که تا چشم کار می کند، کوه و در ه هاي یک شکل دیده می شود. هزار دره شامل حدود 17 قله است که بیشتر از 3600 متر ارتفاع دارند.

بلندترین قله ي منطقه ي هزار دره، 3874 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پل آجري تاریخی آق قلا ؛ پلی که در دوران صفویه روي رودخانه ي گرگان ساخته شده است. بقعه عالم بابا: یک بناي ساده چهار ضلعی است که در هر ضلع آن یک پنجره وجود دارد. پنجره ضلع جنوبی آن تبدیل به مدخل و در ورودي با طاق هلالی شده است. سقف و گنبد این بقعه نیز مشابه گنبد بقعه چوپان آتا است. بیش از 60 آبشار کوچک و بزرگ از جمله آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران کوه، زیارت ، دوآب و شادان ( 7 طبقه) در جاي جاي این استان قرار دارند اما معروفترین آنها آبشار کبودوال است که تنها آبشار تمام خزه اي ایران بوده و به فاصله ي 5 کیلومتري از مرکز شهر و در جهت جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول از توابع استان گلستان قرار دارد. گل فشان اینچه :در این مکان هم گل فشان می بینید و هم نمکزار و کمتر فعالیت می کند آدرس 26 کیلومتري شمال آق قلا .گل افشان قارنیارقیکی(شکمپاره) از تفرجگاه هاي مردم شهر گمیشان است و دو ویژگی دارد. یکی اینکه اگر بر روي گل و لاي حاصل از آن فندك و آتش بگیرید، شاهد آتش گرفتن این گل ها خواهید بود و دیگر اینکه بخشی از دیوار دفاعی تاریخی گرگان از این مکان می گذرد.

آدرس: 18 کیلومتري شمال غربی آق قلا، مجاور روستاي سقرتپه. گل فشان گوبکلجه شامل پنج چاله مخروطی شکل و هنوز فعال است آدرس شمال تپه گوبکلجه، حاشیه شرقی جاده صوفی کم به اینچه برون . گل فشان نفتیجه در نزدیکی شهر گمیشان واقع شده و بوي نفت می دهد. این روزها حوضچه نفتلیجه تغییر رنگ داده و به رنگ بنفش درآمده است، موضوعی که فرایند وجود ید در اعماق دشت هاي گلستان را اثبات می کند.

گل افشان فیروز شاه در در شرق جاده اینچه برون به گرگان و نزدیک تالاب آلاگل. براي بازدید از مناطقی مثل خالد نبی و هزار دره بهتر است در ماه هاي فروردین واردیبهشت به ترکمن صحرا سفر کرد. به دلیل صعب العبور بودن، فقط در این ماه ها می توان راحت در جاده هاي این مسیر تردد کرد. اما سایر مناطق در فصل هاي بهار، تابستان و پائیز زیبایی فوق العاده اي دارند.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان