راههاي دسترسی:

ورودي شمالی:شهرستان درگز- از نوخندان تا زیارتگاه بابانستان به طول 12 کیلومتر – ورودي جنوبی: قریه اینچه کیکانلو تا پاسگاه شکر آب به طول 10 کیلومتر – ورودي شرقی: از درگز تا پاسگاه چهلمیر به طول 30 کیلومتر پارك ملی تندوره که یکی از گسترده ترین مناطق تحت حفاظت کشورمان می باشد، در شمال خراسان رضوي و در شهرستان درگز واقع شده است.

پارك ملی تندوره که زمانی تفرجگاه و محل تفریح مردم شهرستان درگز و شهرستان قوچان بود، از زیباترین و عمیق ترین دره هاي ژرف و پر شیب و تپه ماهورها بهره مند می باشد و از بهترین زیستگاهاي جانوران وحشی به ویژه پلنگ ایرانی ،قوچ و میش اوریال می باشد ، چنانچه صبح زود یا غروب در این منطقه باشید گله هاي کل و بز را می توانید بینید که در حال چرا می باشند. به طور دقیق تر باید بگوییم که این پارك در حوزه آبریز کشف رود و هریرود قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی این پارك سبب شده که جانوران وحشی بتوانند به راحتی در میان دره ها و تپه هاي آن ادامه حیات دهند.

این پارك از یک سو بر روي ارتفاعات کپه داغ قرار گرفته و از سوي دیگر در جوار جلگه پست درگز و کویر قره قوم قرار دارد که همین امر دلیلی بر تنوع آب و هوایی این پارك شده است؛ گردشگران در قسمت هاي جنوبی پارك شاهد آب و هواي سرد و مرطوب هستند در حالی که اگر به قسمت هاي شمالی پارك بروند، شاهد آب و هوایی گرم می باشند .مرتفع ترین نقطه پارك در بخش جنوبی داراي ارتفاع 2586 متري بوده و پست ترین نقطه آن نیز در بخش شمالی قرار دارد که 884 متر می باشد. این پارك از تعداد زیادي کوه مرتفع و متصل به هم ایجاد شده و رشته کوه مشخصی ندارد. از 7 گونه گربه سان ایرانی موجود تعداد 5 گونه در این منطقه وجود دارد که شامل گربه جنگلی، سیاه گوش اوراسیا، پلنگ ایرانی، گربه پالاس و گربه دشتی می باشند.

از دیگر حیواناتی که در بخش هاي مختلف پارك ملی تندوره دیده می شود می توان به بز، کل، بز وحشی، روباه قرمز، خرگوش بدون دم، قوچ و میش اوریال، گراز، گرگ، سمور سنگی، گوسفندان وحشی، شغال، رودك، کفتار و تشی اشاره کرد. خزندگانی که در این پارك زیست می کنند شامل 6 گونه سوسمار و لاك پشت، 4 گونه مار نیمه سمی، 9 گونه مار غیر سمی و 5 گونه مار سمی می شوند. برخی دیگر از خزندگان هم در این مکان حضور دارند که در خطر انقراض هستند؛ قرقاول بال سفید، کفچه مار، هما و دال از این دسته می باشند.
همان گونه که می دانید پرندگان براي ادامه حیات خود نواحی پست یا اطراف چشمه ها و حاشیه پارك را ترجیح می دهند. در این پارك زیبا هم می توانید گونه هاي بی شمار پرندگانی نظیر: عقاب دشتی، سهره سینه سرخ، هدهد، کورکور، جغد، سارگپه پابلند، زردپره مزرعه، عقاب شاهی، توکاي سیاه، قرقاول، کبک، تیهو، عقاي طلایی، الیکایی، کرکس، کلاغ ابلق، لیل، هما، کلاغ گردن بور، کوکر، کبوتر چاهی، بلدرچین معمولی، شبگرد بلوچی، مرغ حق، سار، زاغی، بادخورك کوهی، یاکریم، قمري، بادخورك معمولی، سسک، زنبورخور معمولی، قرقی، دم جنبانک ابلق، چکاوك طوقی، چکاوك
آسمانی، چکاوك شاخ دار، دلیجه، سنگ چشم دم سرخ و پپت خاکی را مشاهده نمایید .
این منطقه را می توان بهشت گیاهان دارویی نامید به گونه اي که اغلب پژوهش ها و تحقیق ها در زمینه گونه هاي گیاهی در این مکان انجام می شود.
وجود درختان و درختچه ها در نقاط مختلف پارك، سبب تلطیف هوا نیز شده است. تا به امروز حدود 400 گونه گیاه در این مکان شناسایی شده که بخش چشمگیري از آن ها را گیاهان دارویی تشکیل می دهند. بخش قابل توجهی از منابع آبی این پارك را 31 چشمه و 8 چاه موجود در آن تامین می
کنند.

مهم ترین چشمه هاي موجود در این منطقه عبارت اند از: چرلاق، قره لوکه، رف سو، چهلمیر، ادانه، باش تپه، رجبه، مدخان، بید، تندوره، ادانه و توغی که بیشترین میزان آب را چشمه هاي چرلاق و چهل میر دارا هستند. بهترین زمان سفر فصول غیر سرد سال بالاخص بهار می باشد.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید /جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان