راههاي دسترسی: شیراز – جاده ي شیراز به یاسوج، بعد از روستاي گویم و شهر آسپاس، به دوراهی می رسید. راه مستقیم به سمت یاسوج می رود، اما شما سمت چپ را در پیش بگیرید که جاده ي مرودشت است. مسیر باصفایی در انتظارتان است. در این راه از کنار سد درودزن می گذرید
و به کامفیروز می رسید. تابلوي راهنمایی به سمت کامفیروز و دشت گمشده وجود دارد. پیش از ورود به تنگ باستانک، یک پارکینگ وجود دارد که ماشینتان را می توانید انجا بگذارید و پیاده به مسیر ادامه بدهید.
هشت گمشده منطقه اي خوش آب و هوا و سرسبز در در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت است. نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گمشده مشهور شده است منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت 15324 هکتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله 120
کیلومتري شهر شیراز و در فاصله 100 کیلومتري شهر مرودشت در بخش کامفیروز واقع گردیده است.

تنگ بستانک منطقه اي است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و داراي تابستان هایی خشک و زمستان هایی سرد؛ با ریزش برف و یخبندان است.

میانگین درجه 42 میلی متر است. مسیر دسترسی به تنگ بستانک از میان روستاهاي بیضا و کامفیروز گذر می کند و / 14 درجه و متوسط بارندگی 479 – حرارت بین 16 دریاچه سد درودزن و جنگل هاي انبوه بلوط نیز در این مسیر هستند. از ورودي تنگه کوچه باغی نسبتاً وسیع در پیچ و تاب رودخانه اي زیبا تا محل آبشار تنگ بستانک ادامه می یابد و اینجاست که انبوهی از جنگل چنار در تنگه اي نه چندان باریک به همراه پیچ و تاب روسوباتی از جنس آهک یکی از شگفت انگیزترین چهره هاي طبیعت را به نمایش می گذارد.

امتداد این مسیر پیاده رو از بستر رودخانه تا روستایی بکر در نقطه اي دور از ذهن زیبایی و جذابیت این منطقه را تکمیل می کند.تنگ بستانک درگذشته بیشتر شهرت محلی داشت و منطقه ییلاقی بخش هاي کامفیروز و بیضا محسوب می گردید. در گذشته مهم ترین سودمندي آن براي روستاه هاي پایین دست استفاده از منابع آب براي مصرف شرب، کشاورزي و گردشگري موردي جوامع محلی بوده است وتا اواخر دهه 50 براي شهرنشینان نامی ناآشنا بوده و کمتر مورد استفاده گردشگري فشرده قرار گرفته است، اما از اوائل دهه 60 این منطقه به تدریج توسط گروه هاي کوهنوردي و گردشگران طبیعت معرفی گردید و به لحاظ زیبایی هاي خیره کننده و چشم انداز طبیعی منحصربه فرد، توسط بازدیدکنندگان علاقه مند، بهشت گمشده نام گذاري گردید.

در حال حاضر در حدود 6 ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازدیدکنندگان قرار می گیرد و در چهار ماه اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد بیشترین بازدیدکنندگان به منطقه مراجعه می کنند. موقعیت جغرافیایی تنگ بستانک در مجمو عه شبکه گردشگري محور شمال و شمال غرب و امکان ارتباط جاده اي آن با یادمان هاي تاریخی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد از یک طرف و چشم اندازهاي طبیعی آبشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر اهمیت ویژه اي را براي این مجموعه از بعد توسعه اکوتوریسم ایجاد می کند. در کمتر منطقه اي این همه منظره چشم نواز در یک جا جمع شده. از روستاهاي بیضا و کامفیروز که بگذرید، کوچه باغ ها و کشتزارها را هم که پشت سر بگذارید، منظره هاي تماشایی شروع می شوند.

دریاچه سد درودزن، جنگل هاي بلوط، روستاهاي دیدنی و شالیزارهاي سرسبز، گردشگران زیادي را در روزهاي تعطیل راهی این منطقه می کند. بعد از پشت سر گذاشتن همه اینها به آبشار تنگ بستانک نزدیک می شوید، جایی که هم خوش آب و هواست و هم سرسبز و پردار ودرخت. آبشارهاي کوتاه در کنار درخت هاي سربه فلک کشیده و بلند خستگی راه را از تنتان بیرون می کند. پوشش گیاهی این تنگه متنوع است. تا دلتان بخواهد درخت هاي بلوط، چنار، گردو، پسته و بادام کوهی در بهشت گمشده هست. زرشک، شیرخشت، خار شتر، آویش شیرازي، شیرین بیان و گون هم در این محدوده پیدا می شوند.

تنوع جانوري هم در این منطقه زیاد است؛ قوچ، بز وحشی، خرس قهوه اي، سمور،
سنجاب ایرانی، خرگوش، روباه، میش، کبک و پرندگان شکاري، حیات وحش این منطقه را متنوع کرده. به گفته محلی ها حجم آب زمانی خیلی بالا بوده و کل بستر را را می گرفته، اما به مرور زمان از حجم اش کاسته شده. در طول مسیر دو لوله فلزي 6 اینچ هم وجود دارد که آب به وسیله آنها از سرچشمه
تنگ بستانک به روستاهاي پایین دست منتقل می شود. بعد از 3 کیلومتر به سرچشمه می رسید. جایی که آب فراوان است و براي کمپ کردن مناسب.
اینجا به یک دو راهی برمی خورید. سمت راست تقریبا تنگه تمام می شود و در دامنه ها به باغ هاي سیب و گردو و بعد خانه هاي روستاي می رسید. راه سمت چپ ادامه تنگه است و بعد استخري هویدا می شود. اینجا به استخر 9 متري معروف است و عمقش حدود 3 متر (Jiderzar) جیدرزار
به نظر می رسد. این استخر زیر یک طاق سنگی قرار گرفته و همین باعث زیبایی اش شده است. جایی با درخت هاي چنار و گردو زیاد و همه اینها که تمام شود جنگل بلوط هویدا می شود.

یک ویژگی خوب این منطقه ییلاقی نزدیکی اش به چند جاذبه گردشگري مهم است .رود کر، بزرگترین رود استان فارس که در بهار خیلی تماشایی ست و سد دوردزن هم در مسیرش قرار دارد، از جاذبه هاي نزدیک است.

فاصله تنگ بستانک تا تخت جمشید 2ساعت، تا نقش رستم یک ساعت و 50 دقیقه، تا آبشار مارگون دو ساعت و 40 دقیقه، و تا تنگ براق یک ساعت و ربع است. تنگه بهشت گمشده در منطقه اي کوهستانی قرار دارد به همین دلیل در تابستان ها هواي خشک و زمستان ها آب و هواي سرد و برفی دارد. بنابراین، بهترین زمان سفر به تنگ باستانک از اردیبهشت تا آخر مرداد ماه است.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان