آرامگاه سلطان بخت آقا در محله دردشت و در کنار مناره های مشهور دردشت قرار گرفته است . این بنای تاریخی متعلق به سلطان بخت آقا دختر کیخسرو اینجو است . سلطان بخت آقا پس از به  قتل رسیدن عمویش ، شاه شیخ ابوالاسحاق ، تصمیم به انتقام گیری از سلسله آل مظفر می گیرد . او  با ازدواج با سلطان محمد آل مظفر وارد دستگاه حکومتی وی شد و به یکی از زنان مورد علاقه پادشاه تبدیل می شود اما سلطان محمود متوجه نیت همسرش شده و دستور قتل وی را صادر می کند . پس از سقوی سلطان محمود مقبره ای برای این بانو ساخته می شود که در نزد مردم اهمیت معنوی داشته و بسیار مقدس بوده است .

نمای بیرونی مقبره

نمای بیرونی مقبره از یک چند وجهی آجری تشکیل شده و یک گنبد دو جداره بر فراز آن قرار گرفته است .بر فراز گنبد کاشی کاری های مختصری به رنگ آبی و اندکی فیروزه ای به چشم می خورد . در داخل مقبره نیز  تزئینات خاصی به چشم نمی خورد و سنگ قبر مقبره با سنگ سماقی و مرغوب در مرکز آرامگاه قرار گرفته است . بر روی سنگ قبر با زبان عربی نام متوفی و تاریخی مرگ وی حک شده است که سال 769 ه.ق را نشان می دهد . به نظر میرسد این بنا دارای تزئیناتی بوده است که به مرور زمان یا تخریب شده و یا در زیر لایه گچ پنهان شده است . هنوز هم آثاری از نقاشی در زیر لایه های گچ به چشم می خورد .

این مقبره در کناره دو مناره بلند بالا و زیبا و یک سر در کاشی کاری شده قرار گرفته است که به نظر می رسد متعلق به مجموعه ای وسیع بوده است که امروزه اثری از آن باقی نمانده است . مناره ها با ارتفاعی 8 متری دارای کاشی کاری هایی فیروزه ای وسرمه ای رنگ است که اسما الهی را با خط معقلی کوفی به نمایش می گذارد . سر در نیز با کاشی کاری های بسیار زیبا و ظریفی و کتیبه هایی از عبارات مقدس آراسته شده است .

آرامگاه کاملا به سر در و مناره چسبیده است و به نظر می رسد کل مجموعه مناره ها و سر در به همراه بنای ساختمان وسیع و مدرسه ای که وجود داشتههمگی زیر نظر این بانو ساخته شده است ، حتی بانو سلطان بخت آغا سال ها قبل از مرگش سنگ قبر خود را نیز سفارش داده بود .

این آرامگاه مدفن سلطان بخت آغا برادر زاده شاه شیخ ابو اسحاق ، پادشاه سده هشتم خورشیدی است .

سلطلان بخت آقا پس از قتل عمویش به دست آل مظفر ، تصمیم میگیرد با ازدواج با سلطان محمود آل مظفر به دربار او نفوذ کرده و میان شاهزادگان این خاندان را هم به هم بزند و به این ترتیب انتقام خون عمویش را بگیرد .

آدرس

اصفهان-محله در دشت ، خیابان مدرس ، جنب مدرسه دو منار


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

رزرو هتل اصفهان