راههاي دسترسی:

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل محله عالی قاپو است .

صفی الدین ابوالفتح اسحاق،ملقب به شمس الدین معروف به شیخ صفی عارف، شاعر و بزرگ خاندان صفوي و بنیان گذار فرقه صوفی در قرن هشتماست.نسب او را با 19 واسطه به امام موسی کاظم رسانده اند.

او در شهر اردبیل، در سال 650 هجري قمري، به دنیا آمد و زبان مادري اش آذري بود وشعرهاي زیادي به زبان ترکی در کتاب هاي صفوه الصفا و سلسله النسب سروده است.

پدر و اجداد پدري شیخ در کلخوران اردبیل به کار زراعت اشتغال داشتند شیخ صفی الدین براي همسري فاطمه خاتون دختر زاهد گیلانی را انتخاب کرد و از اون سه پسر به نام هاي محیی الدین، صدرالدین وابوسعید داشت.

شیخ صفی الدین فردي بود که به عزلت و گوشه نشینی علاقه داشت و ساعت ها به عبادت و راز و نیاز می پرداخت علاقه شیخ به مسائل مذهبی باعث شد تا در شهر اردبیل یک خانقاه تاسیس کند و شاگردان و پیروان زیادي را پرورش دهد. شیخ صفی الدین اردبیلی در سال آخر عمرشبه حج مشرف شد و در پایان همان سال و در راه بازگشت در سال 735 هجري شمسی سن 85 سالگی درگذشت.

مجموعه نفیس بقعه شیخصفی الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال 735 ه .ق به دست فرزند وي صدرالدین موسی بنا شد.

پس ازشروع حکومت صفویه، به سبب ارادت شاهان صفوي به جد خود، قسمتهاي مختلفی به این مجموعه اضافه شد. به ویژه در دوره شاه عباس اول و ازآن جا که وي ارادت فراوانی به شیخ صفی الدین داشت و بسیار به زیارت مقبره وي می رفت، براي تکمیل و تزیین این اثر، کارهاي فراوانی صورتگرفت .

در عصر صفوي، بقعه شیخ با حضور استادان بزرگ عهد صفوي چنان به زیور آراسته شد که هم چنان پس از گذشت چندین قرن به عنوان یکی از مفاخر تاریخی و فرهنگی ایران به شمار می آید .منزل و خانقاه شیخ صفی در همین مکان قرار دارد، و بر طبق وصیت شیخ، جنازه اش را دراتاقی جنب خلوتخانه و باغچه و حوضخانه دفن کردند و بر قبر او بنایی ایجاد کردند تا علاوه بر مقبره شیخ صفی و مرقد شاه اسماعیل اول –آرامگاه هاي دیگري از شاه زادگان صفوي و فرزندان وي را در این بقعه و محل شهیدگاه قرار دهند.

در این مکان علاوه بر آرامگاه شیخ صفی الدیناردبیلی، مقبره هاي شاه اسماعیل اول) نخستین پادشاه صفویه) و مادر شاه اسماعیل (دختر اوزون حسن آق قویونلو)و نیز برخی از مشایخ وصاحب منصبان دوران صفوي و نیز شهیدان ایرانی جنگ چالدران، قرار دارد.

از دیگر بخش هاي این مجموعه چینی خانه، مسجد، جنت سرا، خانقاه،چله خانه، شهیدگاه و چراغ خانه؛ پناهگاه است. یکی از موارد منحصربه فرد این مجموعه این است که این بقعه حاوي ده ها اثر بدیع در مضامین مختلف رشته هاي هنري است که از آن جمله می توان به عالی ترین نوع کاشی کاري معرق و مقرنس و گچ بري کتیبههاي زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوي) میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و…) منبتهاي ارزنده، نقره کاري، تذهیب و طلاکاري، نقاشی و تنگ بري و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماري فخیمی برخوردار است که گرد هم آمدن فضایل هنري نامبرده، آن را در مجموعه هاي تاریخی ایران شاخص و متمایز نموده است.

در جریان جنگ هاي ایران و روسیه در دوره قاجار و سقوط اردبیل، نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی توسط روس ها به غارت مشهور اردبیل است که « فرش » ، رفت. هم اکنون آن نسخ در موزه سن پترزبورگ در روسیه نگهداري می شوند. از جمله اشیاي نفیس بقعه شیخ صفی در حال حاضر در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن نگهداري می شود. این بنا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. اگر چه اینجا سرپوشیده است اما پیشنهاد می شود سفر فصول غیر سرد سال به اردبیل بروید.__

lمنبع : صد جائی که در ایران باید دید/جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600

هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان