راههاي دسترسی:

از اهواز به سمت آبادان (یا بالعکس) حرکت کنید تا در میان راه به دارخوین برسید. از دارخوین راهی شادگان شوید. در مسیر از میان تالاب شادگان عبور می کنید و می توانید روستاي صراخیه را ببینید. حدود 100 کیلومتر از اهواز فاصله دارد.

زندگی مردم این روستا در میان آب ها جریان دارد .در اینجا می توانید سوار بر قایق هایی چوبی شوید که در زبان محلی به بلَم معروفند و در روستا گشت بزنید و از کنار خانه ها و مردم گذر کنید.

اینجا ونیز ایران است که در میان آب هاي تالاب بین المللی شادگان قرار دارد؛ تالابی به وسعت 400 هزارهکتار در استان خوزستان و جنوب شهر شادگان که بزرگترین تالاب ایران است و نامش به عنوان یکی از مهم ترین سرمایه هاي طبیعی منطقه و جهان در فهرست سازمان بین المللی یونسکو ثبت شده است. این تالاب در زبان محلی با نام هاي هورالدورق یا هورالفلاحیه نیز شناخته می شود.

جاذبه این روستا، قایق سواري در تالاب شادگان و گذر از میان روستاست. اهالی روستا شما را سوار بر قایق هاي شان می کنند و کل روستا و اطراف تالاب را به شما نشان می دهند. ایستگاه سوارشدن به قایق ها در قسمت شرقی شاخه غربی روستا قرار دارد. در میان آب با آلاچیق هایی مواجه می شوید که براي استراحت گردشگران ساخته شده اند و غذا و نان محلی سرو می کنند.

با قایق سواري در تالاب می توانید به دو روستاي کوچک دیگر در اطراف صراخیه، به نام هاي حدبه و خروسیه (خروسی) نیز سري بزنید. یکی از مشاغل روستاییان، ماهیگیري است و اگر اهل این تفریح باشید می توانید آن را درژ صراخیه تجربه کنید. انواع ماهیان مانند بنی، شیرید، حمري، شانک، ماهی هاي پرورشی و … در تالاب شادگان یافت می شوند. یکی از جاذبه هاي خاص این منطقه تماشاي گله هاي گاومیش است که یکی از جانداران شاخص این منطقه به شمار می آید.

گراز، با نام محلی خنزیر، گربه جنگلی با نام محلی بزون، شنگ با نام محلی چلیب آلماي و گرگ بانام محلی ذئب از دیگر جانداران این منطقه هستند. گونه اي از دلفین ها به نام دلفین بینی بطري نیز در این تالاب زندگی می کند. پرندگانی که به هنگام کوچ به سوي تالاب می آیند فرصتی را براي پرنده نگري ایجاد می کنند. تالاب شادگان تنها زیستگاه و محل زاد و ولد اردك کرکري در جهان است. فلامینگو، حواصیل، لک لک، غاز وحشی و اردك از پرندگانی هستند که در این تالاب مشاهده می شوند. در صراخیه هر کس به شیوه اي خانه خود را می سازد؛ برخی با آجر و بلوك سیمانی و برخی دیگر با گل. برخی خانه ها نیز در حصاري از نی یا حفاظی از برگ نخل قرار دارند که فضاي اطراف خانه را مشخص می کند .

لباس هاي بلند و پوشیده محلی مردم، حکایت از استحکام سنت هاي دیرینه در این روستا دارد و گویاي بخشی از فرهنگ بومی منطقه است. اهالی روستا به زبان عربی سخن می گویند و روزي خود را از تالاب به دست می آورند. پرورش گله هاي غاز و گاومیش اهوازي نیز یکی از مشاغل روستاییان است و وجود تالاب شادگان، بستر مناسبی براي آن فراهم کرده است . روستاي صراخیه داراي 3 منطقه مسکونی است: شاخه غربی که نسبت به سایر بخش ها، قسمت بیشتري از آن در تالاب شادگان است. این بخش بیشترین مساحت روستا را به خود اختصاص داده و بیشترین جمعیت را دارد .مرکز تفریحی گردشگري تالاب بین المللی شادگان درست در ابتداي این شاخه قرار گرفته است و به نوعی ورودي اصلی روستا براي گردشگران محسوب می شود . شاخه شرقی که پیش روي آن در تالاب به اندازه نیمی از پیش روي شاخه غربی است. مردم در شمال و جنوب این بخش سکونت دارند و تعداد خانه ها در شمال بیشتر است .

بخش میانی که کوچکترین قسمت روستا محسوب می شود و تعداد کمی خانه در آن به چشم می خورد. برخی از دیدنیهاي این روستا عبارتند از: بازارچه صراخیه که انواع محصولات محلی از جمله ماهی
تازه و سوغاتی در آن به فروش. موزه حیات وحش که در آن می توانید با گونه هاي جانوري تالاب آشنا شوید و در مورد پرندگان مهاجر و زمان مهاجرت آنها اطلاعاتی را به دست آورید .

مسجد که گنبد و گلدسته ندارد و با مصالح بومی ساخته شده و دورتادور آن با نی پوشیده شده است. در روستاي صراخیه دو راه براي تردد وجود دارد: به سمت شمال روستا بروید و به جاده دارخوین-شادگان برسید و مسیر را ادامه دهید تا به نقاط دیگر روستا برسید . با قایق و با همراهی بومیان منطقه در روستا گردش کنید.

امکانات روستاي صراحیه: مرکز تفریحی گردشگري تالاب بین المللی شادگان در غرب روستا- محل استراحت ساخته شده از نی و برگ درخت نخل به نام مضیف براي استراحت و پذیرایی- رستوران هاي محلی – مسجد- سرویس بهداشتی – پارکینگ در نزدیکی مرکز تفریحی گردشگري تالاب شادگان -کپرهاي استراحت. این روستا در اثر سیلاب، آسیب هاي زیادي دیده و بهتر است پیش از سفر از وضعیت آن آگاه شوید.

پیش از برنامه ریزي براي سفر حتما وضعیت بارش ها در منطقه را چک کنید. بهترین زمان بازدید از صراخیه اواخر پاییز و در طول فصل زمستان است. بهار :هوا زودتر از سایر نقاط ایران گرم می شود و اعتدال در اوایل فصل بهار مانند دیگر مناطق وجود ندارد؛ اما با این حال بسیاري از مسافران در سفرهاي نوروزي به این روستا سر می زنند.

تابستان :در تابستان درجه حرارت هوا در حد بالایی قرار دارد و هوا بسیار گرم است. پاییز :اویل پاییز هنوز هوا کمی گرم است؛ اما با رسیدن به اواخر آن و حضور پرندگان مهاجر به جلوه هاي تماشایی روستا افزوده می شود. زمستان : به دلیل هواي مناسب حضور پرندگان در تالاب تداوم می یابد و با نزدیک شدن به بهار بر گرما افزوده می شود.

 منبع : صد جائی که در ایران باید دید /جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان