راههاي دسترسی:

نزدیک ترین بندر در ساحل اصلی کشور به جزیره قشم، بندرعباس است که فاصله آن تا محل سربندر قشم 20 کیلومتر است. نزدیک ترین فاصله این جزیره به ساحل اصلی کشور، در دماغه شمالی جزیره، در محل بندر لافت (در جزیره قشم) تا بندر پل، در شهرستان خمیر(در ساحل اصلی کشور) که فاصله آن در حدود 1800 متر بوده و محل احداث پل خلیج فارس خواهد بود.

خوانده (Abarkāvān) منطقه اي آزاد که بزرگترین جزیره خلیج فارس و در نزدیکی تنگه هرمز قراردارد. جزیره قشم در دوران ساسانیان ابرکاوان می شده است. این جزیره در چند دهه اخیر به یکی از مکان هاي توریستی و گردشگري تبدیل شده است. از نقاط دیدنی این جزیره بازارها و دیدنی هاي طبیعی آن چون جنگل هاي حرا، غارهاي خربس، تنگه چاهکوه، دلفین هاي آبی خلیج فارس، دره ستاره ها، جزایر ناز و سیمین و غار نمکدان بناجعلی است. طول جزیره حدود 115 تا 120 کیلومترو عرض متوسط جزیره قشم را 11 کیلومتر می توان در نظر گرفت. در حال حاضر این جزیره 69 شهر و روستا دارد.

شهر قشم در شرقی ترین نقطه جزیره واقع شده است و به رغم آنکه این شهر نسبت به کل جزیره مرکزیت هندسی ندارد، اما به علت موقعیت مهم استراتژیک آن (دید گسترده به جنوب، شمال و شرق، دید به تنگه هرمز، نزدیکی به بندرعباس و…) از قدیم واجد اهمیت بوده و عمده ترین سکونتگاه جزیره محسوب می شده است.

در کنار جزیره قشم، سه جزیره دیگر شامل جزیره هنگام، هرمز و لارك هم هستند. بعضی جزایر کوچک دیگري هم اطراف قشم وجود دارند که فاصله کمی با ساحل جزیره دارند و هنگام برکشند و جزر و مد به ساحل جزیره می پیوندند و می گسلند همین باعث نامگذاري این چند جزیره کوچک به عنوان جزایر ناز شده است که گویی در پیوستن به جزیره ناز می کنند! از ویژگی هاي سواحل این جزیره، تنوع سواحل صخره اي، ماسه اي و گلی آن است که چنین خصوصیتی به طور یک جا در کمتر جزیره اي یافت می شود. سواحل شنی و ماسه اي نقره فام و سیمین براق نیز از دیگر انواع سواحل در جزیره قشم محسوب می شوند. ساحل صخره اي زیتون، ساحل شنی سیمین و سواحل گلی لافت و جنگل هاي
حرا تنوع سواحل قشم را نشان می دهند. ساحل صخره اي ریگو معروف به ساحل لاك پشت ها نیز از دیگر سواحل زیباي جزیره قشم است که لاك پشت ها در آنجا براي نفس گیري و تغذیه به روي آب می آیند. سواحل زیباي جزیره هنگام در دو کیلومتري خط ساحلی جنوب جزیره قشم زیستگاه دلفین هاي باهوش و بازیگوش است که این مسئله موجب جذب گردشگران علاقه مند به قشم و جزیره هنگام شده است. جاذبه هاي گردشگري که موجب جلب توریست در کنار خرید از بازارهاي قشم و درگهان می شود عبارتند از: گنبد نمکی نمکدان: کوه نمکی یا کوه نمکدان در جنوب غربی جزیره قرار دارد. ارتفاع این کوه مخروطی شکل تا 397 متر (قله کوه نمکدان) می رسد. ساختار نمکی این کوه از انباشته شدن صخره هاي آذرین با رسوبات با امکانات « اثر تاریخی طبیعی دیدنی » تشکیل شده است. کوه گنبد نمکی با بقایاي معادن نمک باستانی و چشمه هاي آب شور، به خودي خود یک
آموزشی و تفریحی را به وجود آورده است.

دره چاکوه: دره چاه کوه (یا تنگه چاه کوه) یکی از جاذبه هاي طبیعی جزیره قشم است. این دره در فاصله 70 کیلومتري شهر قشم و در کنار روستاي چاهو شرقی بخش شهاب قرار داشته و بخشی از ژئو پارك قشم می باشد. دره چاه کوه به عمق 100 متر نمایشی از فرسایش سنگ هاي رسوبی است و بخشی از ژئوپارك قشم محسوب می شود که به تأیید یونسکو رسیده است.

دره ستارگان: دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته توسط آب هاي سطحی، رگبارهاي فصلی و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالی به صورت کم و بیش دست نخورده باقی مانده، در ارتفاع بین 7 تا 15 متري از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکی سست و پر از پوسته هاي فسیلی است. مخروط هاي نوك تیز، ستون ها و ستونک هاي فرسایشی، آرك ها و تیغه ها و دیواره هاي نواري از جمله بخش هایی هستند که در این دره مشاهده می شوند. غار خربس:
کی از جاذبه هاي گردشگري شهرستان قشم در جنوب جزیره و پانزده کیلومتري شهر قشم در سمت راست جاده قشم به روستاي خربس و روستاي رمچاه قرار دارد.

در دل ارتفاعات روستاي خربس، آثاري از معماري صخره اي دیده می شود که به عقیده برخی از محققین، نیایشگاه پیروان مهرپرستی و با پرستشگاه آناهیتا (خداي آب)بوده است. دژ و قلعه پرتغالی ها: آثار دژ (قلعه) پرتغالی ها در شهر قشم و دژهاي دیگري در خاور لافت، موسوم به دژهاي نادري – که با توپ هاي بزرگ آن روزگار مجهز بوده است – در قشم دیده می شود. این دژ، وظیفه پشتیبانی قلعه هرمز را بر عهده داشته که شامل تأمین آب شیرین براي قلعه پرتغالی ها در هرمز بوده است. بناي این قلعه در 1621 میلادي باعث شد شاه عباس بزرگ اقدام به جنگ ضد پرتغالی ها و اخراج آنان از کنره هاي خلیج فارس نماید.

ژیو پارك قشم:نخستین ژیو پارك خاورمیانه شامل: جنگل هاي حرا، گنبد نمک، غارهاي نمک، چشمه هاي آب معدنی، دره چاهکوه، تنگ عالی، بام قشم، دره تندیس ها، کلات کشتاران و ده ها تخته سنگ و صخره با شکل هاي عجیب و اعجاب انگیز.پارك کروکودیل ها: اولین و بزرگترین پارك کروکودیل خاورمیانه همیار ژیو پارك و در جاده درگهان قشم قرار دارد.

چاه هاي تلا(اشتباه طلا): در بندر لافت حدود 50 تا 60 حلقه چاه موجود است که در زمان هاي قدیم هنگام بارندگی آب باران در داخل آن ها ذخیره می شده است و تا مدتی خنک و سالم باقی می مانده است.تعداد این چاه ها در قدیم به تعداد روزهاي سال بوده است. دره تندیس ها: در بخش جنوبی جنگل حرا واقع شده است.

این دره به دلیل وجود احجام طبیعی پرشمار، به دره تندیس ها معروف شده است که بازمانده یک زمین بلند به شدت فرسایش یافته است.جزیره لارك،جزایر مرجانی،جزیره هرمز،کاسه سلخ،چشمه گوري،تنگه عالی محمد، مقبره بیبی مریم،سد گوران،گورستان تاریخی قشم،آکواریوم قشم،غواصی،
سافاري،موزه قشم و مراکز خرید متنوع و ارزان از دیگر جاذبه هاي این جزیره هستند. پیشنهاد می شود در فصول غیر گرم به این جزیره سفر کنید

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان