راههاي دسترسی:

تنکابن بخش خرم آباد جاده دوهزار – حدود 55 کیلومتر با تنکابن فاصله دارد روستاي سبزرنک نوشا واقع در دهستان دو هزار تحت عنوان نوشا دوهزار تنکابن هم شناخته می شود.

این روستا با ارتفاعی در حدود 2100 متر از سطح دریا روستایی مرتفع است که تجمع ابرها در اطراف آن مناظري را در مقابل چشمانمان به تصویر می کشد که شاید نظیر آن را فقط در خواب و رویا بتوان مشاهده کرد. این روستاي بکر و زیبا بخشی از طبیعت مازندران است که هنوز پاي هیچ ماشینی به آن باز نشده است و تنها وسایل نقلیه ي ماشینی که پا بر دل آن نهاده اند موتور و هلیکوپتر بوده اند.

موتور تنها توسط مردم بومی و آن هم فقط گاهی اوقات استفاده می شود و هلیکوپتر به ندرت و بنا بر ضرورت در آن دیده شده است. مسیر رفتن به روستاي نوشا تنکابن بدین صورت است که تا نیمه هاي راه با ماشین اما بقیه ي آن بایستی با پاي پیاده یا با اسب طی شود که معمولا اسب تنها توسط مردم بومی به کار می رود. خبر خوب اینکه قطعا پیاده روي در این مسیر خیال انگیز براي هر فرد گردشگري از جذابیت بالایی برخوردار است .

قدمت روستاي نوشا در حدود دوهزار سال تخمین زده شده است. دلیل این گفته نیز اثار تاریخی و باستانی با ارزشی است که در این روستا یافت شده است و هر یک در جایگاه خود صفحه اي از کتاب تاریخی قدمت روستا و منطقه را رقم می زند .از جمله ي این اثار می توان به کوزه هاي سفالی، کاشی هاي قدیمی و ابزار آلات کشاورزي اشاره کرد که همگی به مرور زمان در زمین روستا کشف شده است .

جداي از تمام اینها نشانه هایی از حضور حاکمان بزرگ در طول تاریخ در این منطقه وجود دارد که از جمله ي این نشانه ها می توان به یک حمام بسیار زیبا با کاشی کاري هایی از نوع الوان و یک دشت شاه نشین با محل بستن و استراحت چارپایان اشاره کرد که همگی نشانه ي توجه خاص بزرگان در گذشته به این روستا بوده است. روستاي نوشا علاوه بر اینکه یک روستاي مرتفع می باشد روستایی ییلاقی است که البته در فصل سرما بسیار سرد و در فصول گرم سال بسیار پرطرفدار است.

این روستا در بخش، منطقه یا به عبارتی دهستان دوهزار واقع شده است. در این منطقه روستاها و ییلاق هاي فراوانی وجود دارد که ییلاق نوشا یکی از بهترین و زیباترین و پرطرفدارترین آنهاست که می توان در ان به کوهنوردي و جنگل نوردي پرداخت و از گشت و گذار در قلب طبیعت لذت فراوان برد. معمولا افرادي که براي تفریح به منطقه ي تنکابن و به طور خاص منطقه ي دوهزار عزم سفر می کنند به صورت گروهی، با تورهاي گردشگري و با برنامه قبلی پیش می روند. این در حالی است که وسیله ي نقلیه ي حرکت معمولا مینی بوس است.

در بخش هایی از مسیر هم که طبیعت اجازه ي ورود وسایل نقلیه امروزي را صادر نمی کند گردشگران با پاي پیاده از حضور در دل وسیع طبیعت لذت می برند و اینجاست که هر قدم که برمی دارند با منظره اي به شدت زیبا روبه رو می شوند و دعا می کنند که اي کاش امروز دیرتر از هر روز دیگري به پایان برسد تا از بودن در این بهشت برین محروم نشوند. روستاي فوق العاده زیباي نوشا در تمام این تورهاي تفریحی همواره از جایگاه خاصی برخوردار بوده و هست و لذت سفر را براي هر گردشگري دوچندان کرده است .

در کنار روستاي نوشا چشمه اي به نام میانلت وجود دارد که معمولا در برنامه هاي  گردشگري و تورهاي طبیعت گردي ییلاق هاي دوهزار، افراد بعد از توقف در روستا و لذت بردن از آن در زمان خروج از روستا به سمت چشمه حرکت کرده و در جوار رودخانه همراه جریان آب قدم برمی دارند تا به روستاي بعدي (میانکوه) برسند. کلمه ي نوشا به معناي نسیم خنک صبحگاهی است و البته که نامی بسیار برازنده براي روستاي زیباي نوشا از توابع تنکابن می باشد. با قرارگیري بر دامان این روستا می توان نظاره گر کوه هاي سربه فلک کشیده و درختان با ابهت بر زمین نشسته بود.

براي رفتن به این قطعه بهشت کوچک بایستی از دل جنگل هاي دوهزار و از کنار رودخانه ي نوشارود که خود از کوه هاي نوشا سرچشمه می گیرد و یکی از سرچشمه هاي اصلی و بزرگ رود دوهزار است عبور کرد. این مسیر طی می شود تا بتوان بر تن روستاي نوشا پا گذاشت و خود را در یک تصویر رویایی از منطقه اي بکر بر زمین مشاهده کرد. این در حالی است که بخشی از مسیر به صورت راه
پیمایی و بخشی از آن نیازمند کوه پیمایی است و ممکن است تا حدي سخت باشد پس براي کودکان و افراد سالخورده چندان مناسب نیست و قدرت جوانی را طلب می کند.

در میان تمام زیبایی ها در اواسط راه چشمه آبی وجود دارد که در دشتی خوش آب وهوا قرار گرفته و با ابی گوارا از گردشگران منطقه و افراد بومی پذیرایی می کند تا با انرژي مجدد به ادامه ي راه بپردازند .این روستاي مرتفع ییلاقی تنها در چهار ماه از سال جمعیت دارد و در سایر ماه هاي سال هیچکس توان زیستن در آن را ندارد چون بارش برف به قدري شدید می شود و سرما به قدري بیداد می کند که بشر تاب تحمل آن را ندارند. این دوره ي چهار ماهه از اواخر اردیبهشت شروع می شود و حدودا در اواخر شهویور به پایان می رسد و تنها در این زمان است که گردشگران نیز می توانند به سیر و سفر و تفریح در این روستاي رویایی بپردازند.


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان