راههاي دسترسی: دشت لار از 5 مسیر قابل دسترسی است: 1-مسیر جاده هراز و پلور (بهترین مسیر) از بزرگراه بابایی وارد جاده هراز شوید.

ازرودهن و بومهن رد شوید. گردنه امامزاده هاشم را پشت سر بگذارید. بعد از مدتی دماوند را میبینید.

حدود 10 دقیقه که رانندگی کنید می رسید به پلور. در سمت چپ خود دنبال مجسمه طلائی کوهنورد بگردید. مسیر فرعی که مجسمه با دست خود نشان می دهد را در پیش بگیرید. مسیر فرعی را بدون پیچیدن به چپ و راست ادامه دهید تا بعد از حدود ربع ساعت برسید به محیط بانی سد لار 2 -مسیر گردنه قوچ خانی: از رودهن و بعد از روستاي آردینه رد شوید و نیم ساعت در جاده خاکی رانندگی کنید تا برسید به دشت لار. خوبی این مسیر این است که بعد از رسیدن، درست وسط دشت هستید. 3 -مسیر گرمابدر: با ماشین تا فشم و روستاي گرمابدر بروید. از محیط بانی تا گردنه خاتون بارگاه را یا پیاده بروید یا با ماشین عشایربعد از کمی پیاده روي به نزدیکی چشمه دوبرار می رسید.

4 -مسیر افجه: براي طی این مسیر باید کوهنوردي کنید. این مسیر یک مسیر مالرو قدیمی است که از روستاي افجه می گذرد 5 -مسیر صعب العبور روستاي امامه: این مسیر مورد استفاده مرتع داران بومی است.
دشت لار که مدت هاست به پارك ملی لار تغییر نام داده، دشتی است بکر و پر شقایق. این دشت شقایق از تهران خیلی دور نیست ( 70 کیلومتر) و همان طور که در نقشه زیر می بینید دقیقا کنار لواسان واقع شده است .در محدوده دشت لار منطقه مسکونی وجود ندارد اما محل رفت و آمد و ییلاق
عشایر است. دشت لار به دلیل حیات وحش غنی از سال 54 به پارك ملی لار تغییر نام داده و از سال 61 به این سو به یک منطقه حفاظت شده تبدیل شد. از سال 70 هم از 15 خرداد تا 15 شهریور منطقه شکار ممنوع اعلام شده است.

دشت لار از شمال به کوه هاي شهرستان نور مازندران از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر کشیده شده است. عنوان دشت لار در سال 54 به عنوان پارك ملی لار تبدیل شد. وسعت لار در حدود 73500 هکتار است. کوه لار در همسایگی خاوري این دشت، بخشی از ارتفاعات البرز مرکزي است. رشته شمالی پس از تشکیل گردنه کهو (سفیدآب) در شمال قریه گرمابدر از توابع رودبار قصران به دو رشته شمال غربی و جنوب شرقی منشعب می شود که بخش شمال غربی آن با تشکیل قلل تخت خرس و سه سنگ، در جهت غرب امتداد می یابد و قله عظیم دماوند را پدیدمی آورد. بخش جنوب شرقی آن نیز پس از امتداد در دشت لار، قلل معروف هفت سران را به وجود می آورد.
بخش جنوبی این کوه ها که همان خط الرأس اصلی است، در جنوب دشت لار امتداد دارد و پس از تشکیل قلل مهرچال، آتشکده، ریزان، سیاه چال و ماز در جهت شمال شرقی به کوه هاي خنسک و شادکوه متصل می شود. رود لار پس از سدلار در پلور به هراز می پیوندد. بخشی از آب سد لار از راه تونل آب بر کلان به تهران فرستاده می شود. اگر اهل کوهنوردي باشید دشت لار راست کار شماست.

این منطقه بین کوه هایی احاطه شده است که مانند نگهبان از آن محافظ می کنند؛ کوه هایی مثل :کوه دماوند، کوه دیو آسیاب، کوه یخ کمر، کوه گل زرد، کوه پهنک، کوه زرشکی، کوه کمردشت، کوه نمک کوسر کوه سیاه چال، کوه آرو برارو، کوه اسب کلک، کوه کافر راه، کوه کبود .رودهاي رود لار، رود دیو آسیاب، رود سفیدآب، رود ورارود، رود الرم، چهل بره، آب امام پهنک، آب سیاه چال در این منطقه جاري هستند. دشت لار پر است از گونه هاي جانوري. مهم ترین این جانوارن شاید ماهی قزل آلاي خال قرمز باشد که هم در رودخانه و هم در سد لار یافت می شود. قزل آلاي خال قرمز لار یکی از نادرترین آبزیان به شمار می رود.جانوران این دشت ماهی قزل آلاي خال قرمز ماهی بومی کشور کانادا بوده که در دوران پهلوي جهت تکثیر به این دشت منتقل شده . افعی البرزي، افعی دماوندي، بزمجه، مارمولک، روباه، گرگ، خرس قهوه اي، پلنگ، گراز، کل و بزکوهی، قوچ و میش، آهو، موش صحرایی، قورباغه، لاك پشت، واشه، شهباز، عقاب، کبک، کبک دري، خفاش هستند.

به جز قزل آلا، دشت لار پر است از انواع گونه هاي پرندگان. به طوري که صد گونه پرنده در این پارك ملی یافت می شود. از مهم ترین گونه پرندگان دشت لار، عقاب طلایی است که در ایران فقط در این ناحیه زندگی می کند. زندگی عشایر از دیگر دیدنی هاي جذاب دشت لار است.

عشایر دشت لار از شهرهاي ورامین و پیشوا در استان تهران هستند و دشت لار ییلاق تابستانی شان است. آبشار سفید آب دشت لار یکی از جاهاي دیدنی دشت لار است. این آبشار از طریق روستاي ایرا یک مسیر ماشین رو دارد؛ یک جاي خوب براي گذران تعطیلات خانوادگی. بهترین زمان بازدید و سفر به دشت لار از 15 خرداد تا 15 شهریور هر سال است .چرا که در دیگر ایام سال به علت زاد و ولد حیوانات، عبور وسایل نقلیه موتوري ممنوع است.

البته اگر با پیاده روي مشکلی نداشته باشید، براي ورود به دشت در دیگر ایام سال باید وسیله خود را در محیط بانی پارك کرده و تا دشت را پیاده بروید .از محیط بانی تا سد لار دو کیلومتري راه است. 5 کیلومتر تا رودخانه دلیچاي و 10 کیلومتر هم تا رودخانه سفید آب طی می کنید. از سفید آب هم 20 کیلومتر را که پیاده بروید می رسید به پست تفرجگاهی انتهاي سد. این نکته را در نظر بگیرید که در دشت لار آنتن موبایل وجود ندارد. اگر تابستان به اینجا می روید، یادتان باشد که از سایه خبري نیست. پس کلاه لبه دار و کرم ضد آفتاب حتما به کارتان می آید. آب آشامیدنی در دشت وجود ندارد.

حتما با خود آب ببرید. به دلیل وجود انواع مار سمی توقف شبانه توصیه نمی شود. در هر صورت پوشش مناسب در ناحیه پا ضرورياست. قبل از سفر اطلاعات لازم را از اداره پارك ملی لار کسب کنید.

منبع :

صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان