راههاي دسترسی:

در 5 کیلومتري شهرستان بندرلنگه قرار دارد .از بندرعباس تا کنگ حدود 165 کیلومتر حدود 5این بندر تاریخی و زیبا در استان هرمزگان قرار گرفته و از قدیمی ترین بندرهاي ایران است که داراي جاذبه هاي گردشگري بی نظیري است چرا که توانسته تاکنون بافت تاریخی خود را کاملا حفظ کند. .شهر تاریخی بندر کنگ در حاشیه خلیج فارس یکی از ارزشمند ترین هسته هاي شکل گیري زندگی جمعی در ایران به شمار می رود.قدمت این هسته تاریخی به بیش از 1000 سال می رسد و در طول تاریخ بارها دچار تخریب و احیاي مجدد شده است. آنچه امروز از این هسته تاریخی به جاي مانده بندري زیبا با معماري منحصر به فرد است که با وجود تمام آسیب هاي وارد آمده در طول تاریخ,انسجام و هویت بافت تاریخی آن حفظ شده و مانند نگینی در حاشیه خلیج فارس خود نمایی می کند.

در کنگ تعداد زیادي مسجد و مغازه هاي گوناگون وجود دارد، بیشتر اهالی بندر کنگ به زبان فارسی صحبت می کنند ولی نوشته هایشان به زبان عربی می نویسند. در زمان هاي دور همانطور که می دانید منطقه ي جنوبی ایران تحت تصرف پرتغالی ها بوده و بر مناطق اطراف آن تسلط کامل داشته اند و در آن دوران بند کنگ یکی از مراکز مهم در دولت پرتغال به شمار می رفته و انبوهی از کشتی هاي بزرگ پرتغالی در آب هاي بندر کنگ لنگر می انداخته اند. یک قلعه بزرگ به عنوان مرکز حکومت در آنجا وجود داشت که اکنون نیز آثاري از آن در کنار دریا در زمان جزر آب دیده می شود. فاصله ي بندرکنگ تا بندرعباس حدود 165 کیلومتر است. بندر گنگ داراي مساحتی برابر با 5 کیلومترمربع می باشد. این شهر آب و هوایی بسیار گرم و مرطوب دارد همان طور که از نام این شهر بر می آید،

بندرکنگ یک بندر است و در نزدیکی دریا قرار دارد. این بندر جنوبی ایران در گذشته این شهر مکانی براي تجار بود و کشتی هاي بزرگی نیز در آن پهلو می گرفتند که از آن ها براي تجارت به هند، بصره، ممباسا و کشور هاي آفریقایی استفاده می شد. تجار این منطقه خرما، الورد، المستکی، جوز، لوز و سجاده به کشور هاي مقصد می بردند و از آنجا نیز چوب، چاي و پارچه وارد می کردند. اکثر تاجرهایی که به این بندر می آمدند تا تجارت کنند در این شهر خانه اي براي خود می ساختند که در بالا همه آن ها بادگیرهاي زیبایی وجود دارد و در حال حاضر برخی از آن ها باقی مانده و به عنوان جاذبه يگردشگري برشمرده می شود.

قلعه لشتیان یکی دیگر از قلعه هایی است که در این منطقه وجود دارد و گفته می شود راهی زیرزمینی بین آن و قلعه پرتغالی ها وجود داشته است و از این مسیر براي رفتن به قلعه دیگر یا رساندن تجهیزات در هنگام جنگ استفاده می شد. براي اینکه بخواهید در این شهر بندري به گشت و گذار بپردازید باید بدانید که تقریبا 56 هکتار از آن را بافت هاي تاریخی در بر گرفته است. در این منطقه می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی که دارد بادگیرها و منظره هاي زیبایی از دریا در این شهر قابل تماشا است که هر کدام می توانند تجربیات سفري عالی را براي شما به ارمغان بیاورند.

از دیگر جاذبه هاي گردشگري این منطقه می توان به قلعه لشتان، موزه مردم شناسی، موزه شخصی محمد ابراهیمی، مجسمه لنج مسی: از سال 1273 تاکنون لنجی شخصی در بندر کنگ ساخته شده است که حدود 700 تن ظرفیت داشته است. این لنج ابعاد بسیار بزرگی داشته و بخش زیادي از آن در زیر آب قرار گرفته است و همین بخش را نیز با ورق هاي مسی پوشانده اند.

این لنج مسی براي مقاصد تجاري مورد استفاده قرار می گرفت و 60 نفر سرنشین و 2 ناخدا داشت که وسایل مختلف را به آفریقا، هندوستان، پاکستان و یمن حمل می کرد. در سال 1322 یک هواپیماي ژاپنی از این لنج فیلم برداري می کند و پس از آن زیردریایی این کشور به لنج حمله می برد و آن را بین می برد. در حال حاضر در همان بخشی که این لنج ساخته شده بود، تندیسی از آن را به یاد قربانیان آن حمله ساخته اند که نمادي از حدود 113 سال پیش است. پارك جنگی، خانه هنرمندان، خانه صنایع دستی، قلعه پرتغالی ها، خانه گلبتان: یکی دیگر از جاذبه هاي گردشگري که در جنوب ایران قرار دارد خانه گلبتان است که از دوران قاجار تاکنون در این منطقه وجود دارد.

این خانه در حیاط مرکزي شهر تشکیل شده که اتاق هاي زیادي دورتادور آن را فرا گرفته است همچنین چندین بادگیر در آن هم در آن وجود دارد، این خانه بسیار زیباست و طاق ها و گچبري هاي آن نیز بر این زیبایی می افزایند. لازم به ذکر است که خانه گلبتان در سوم اسفند ماه 1377 با شماره ثبت 2229 به عنوان اثر ملی ایران ثبت شد. برج مدور، برکه پنج تا، برکه دریا دولت: در بندر کنگ در جنوب ایران مردم
محلی این منطقه به برکه اي که در آن وجود دارد برکه دریا می گویند و این آب انبار را که محلی براي جمع آوري آب به صورت دایره اي است را برکه ي دریا دولت می نامند.

قطر این برکه 28 متر است و عمق آن 14 متر است. نیمی از این آب انبار داراي سقف است اما به دلیل بزرگی، نیمه ي دیگر آنسقف ندارد. انتخاب نام دریا دولت نیز براي این آب انبار از بزرگی آن نشات می گیرد. بازار ماهی فروشان و جنگل هاي حفاظت شده آکاسیاتورتلیس اشاره کرد. پیشنهاد می کنیم که حتما در فصل هاي بهار ،پاییز و زمستان به اینجا بروید.

 منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان