راههاي دسترسی:

این روستا در 85 کیلومتري شهر یزد قرار دارد. براي رسیدن به این روستا باید جاده اردکان -طبس را بگذرانید و با طی کردن 50 کیلومتر به این روستاي تاریخی برسید.

شاید خیلی ها شهر یزد را تنها به کویر و شن زارهاي بی نهایتش بشناسند، اما این طور نیست. در امتداد این شن زارها روستایی به نام خرانق با قدمت 4500 سال وجود دارد. این نقطه در مرکز شهر یزد به اندازه اي بین گردشگران اروپایی مورد توجه است که با شنیدن نام کشور ایران این روستا به ذهنشان می آید.

روستاي خرانق که به زبان محلی هاي شهر یزد به خورانق مطرح است که به معناي زادگاه خورشید از آن تعبیر می شود. نخستین بار در میان گزارش هاي یکی از هیربدان زرتشتی در سال 24 هجري شمسی که همزمان با دوازدهمین سال سلطنت یزدگرد ساسانی از خرانق یاد شده و به عنوان یک از استراحت گاه بین راهی براي تاجرها و مسافران محسوب می شده است. شغل اصلی مردم روستاي خرانق کشاورزي و دامداري می باشد و همچنین این روستا از لحاظ اقتصادي براي کشور از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا داراي معادن سنگ آهن، اورانیوم، باریت، روي و گرانیت است.

جانوران زیادي هم در دل این روستاي کویري زندگی می کنند که از جمله ي آنها یوزپلنگ، قوچ، میش، بز، گربه وحشی، خرگوش و روباه هستند و پرندگانی مثل تیهو، کبک، چکاوك بیابانی، زاغ بور و دودك از جمله پرندگان ساکن در روستاي خرانق هستند. از دیدنیهاي خرانق می توان به قلعه 1 هکتار بوده و یکی از بزرگترین قلعه هاي مسکونی شهر یزد به حساب / خرانق اشاره کرد که متعلق به دوران پیش از اسلام می باشد. وسعت این قلعه 1 می آید. قدمت این قلعه به زمان ساسانیان چیزي حدود 1800 سال پیش بر می گردد. حصارهاي موجود در قلعه بر استحکام و امنیت آن افزوده است .

همچنین دور تا دور این قلعه خندق هایی عمیقی کنده شده است. البته دور تا دور اکثر قلعه ها خندق کنده می شود.

دلیل آن هم این است که این به منظور جلوگیري از حمله و یورش دشمن کنده می شد تا از ساکنین قلعه محافظت شود. 6 برج نگهبانی شامل یک برج در شمال و دومی در جنوب غربی قلعه و چهار برج دیگر هم در جبهه غربی به بدنه ي قلعه متصل هستند.

تعداد خانه هاي این قلعه 80 عدد است، که بیشتر آنها داراي دو یا سه طبقه بوده اند. این خانه به تناسب وضعیت اقتصادي و اجتماعی افراد در نظر گرفته می شد. در اکثر روستاهاي شهر یزد شما چیزي جزء خشت و گل نخواهید دید عطر خاك زمانی که آب بر روي آن ریخته می شود سبب احساس خوش آیندي در گردشگران و مسافران می شود.

لازم به ذکر است که قلعه روستاي خرانق در یزد از جمله بناهایی است که در فهرست آثار ملی ایران در تاریخ 24 اسفند 1383 ثبت رسیده است. منارجنبان تکی خرانق نیز از عجایب این سرزمین است: این مناره قدمتش به دوره ساسانیان بر می گردد و داراي ارتفاع 15 متر است .منارجنبان خرانق داراي 3 طبقه بوده و که از طبقه بالایی این برج به منظور دیده بانی و فانوس خانه مورد استفاده توسط مردم خرانق قرار می گرفت .ساختاري چوبی در بالاي آن قرار داشته که اهالی پس از کج شدن آن بر اثر زلزله و وزش باد آن را بریده و پایین آورده اند. این اثر تارخی هم در لیست فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حمام خرانق حمامی مربوط به دوران قاجار که در روستاي خرانق وجود دارد. این حمام در کاروانسرا و در نزدیکی کشت زارها این روستا قرار دارد.
معماري حمام به منظور این که دسترسی مردم به آب قنات راحت تر باشد در سطح پایین تري از قلعه و بالاتر از سطح متوسط روستا در نظر گرفته شده است.

مصالح به کار رفته براي ساخت دیوارهاي این حمام از آجر و به ساخت سقف آن از آجرهاي آب انباري استفاده شده است که به صورت گنبدي در آمده و براي تامین نور حمام از روزنه هاي کوچکی در سقف حمام استفاده شده است. حمام از صبح تا شب در اختیار بانوان و از شب تا صبح مخصوص آقایان بوده است.

این حمام در روستاي خرانق در تاریخ 9 اردیبهشت 1389 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. مسجد جامع : قدمت آن به قرن هشتم تا دهم هجري قمري می رسد. خشت و گل مهم ترین مصالح به کار رفته در ساخت مسجد جامع و حسینیه خرانق هستند و در بعضی از قسمت هاي نماي حسینیه و مناره ي آن ، آجر نیز به کار رفته است. این اثر در تاریخ 18 آبان 1378 با شماره ي 2440 به عنوان یکی دیگر از آثار تاریخی روستاي خرانق به ثبت رسیده است.

آسیاب آبی: در یزد داراي دو آسیاب آبی قدیمی می باشد، که یکی در داخل قلعه و یکی هم در بیرون از قلعه قرار دارد. عمر آنها 140 سال تخمین زده شده است. آب انباري به سبک آب انبارهاي صحرایی در روستاي خرانق یزد وجود دارد، که با بارش هاي فصلی آب آن تامین می شود. کتیبه اي در سردر این آب انبار قرار دارد که نشان می دهد قدمت آن مربوط به سال 1318 قمري می باشد در سال 1395 خورشیدي 9 آینه زیبا مدور شکل با پوشش سکوریت در ورودي روستا نصب شده که به نماد خرانق مبدل شده است.در فصل هاي بهار تابستان هواي خرانق نسبت به سایر مراکز این استان خنک و معتدل تر است و زمان مناسبی است براي سفر اما اگر خواستید در زمستان به این روستاي زیبا سفر کنید فراموش نکنید که لباس هاي گرم با خودتان ببرید.


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان