راههاي دسترسی:

به مشهد بروید سپس به شهر طرقبه رفته و از طریق کمربندي آن وارد جاده روستاي نغندر شوید. از این روستا نیز عبور کنید تا به آخرین روستاي این جاده، یعنی روستاي پلکانی کنگ برسید.
روستاي پلکانی کنگ در یکی از دامنه هاي شمال شرقی ارتفاعات قله بینالود با ارتفاع 3211 متر قرار دارد و ماسوله اي دیگر را از دوران قبل از اسلام به نمایش می گذارد.

کنگ در 19 کیلومتري غرب طرقبه و 29 کیلومتري مشهد قرار دارد و آخرین روستا در محور دره رودخانه کنگ می باشد که از طریق یک جاده آسفالته در محور مشهد طرقبه نغندر به روستاي نغندر و سپس شهر طرقبه و از آنجا به شهر مشهد مرتبط می شود. معماري و سبک ساخت خانه ها در این روستا، دقیقا همانند معماري روستاي ماسوله گیلان، به شکل پلکانی است. پشت بام هر خانه، حیاط خانه دیگریست .همانند بسیاري از روستاهاي کشور، مصالح مورد استفاده در خانه هاي این روستا، سنگ، خشت و چوب می باشد که بر روي آن لایه اي زخیم از کاهگل کشیده شده است.

وستاي کنگ قدمت زیادي دارد. قدمتی فراتر از اسلام و مربوط به دوران باستان .در واقع قبل از اسلام، این روستا محلی براي توقف کاروانیان و استراحت آنان در مسیر طوس به نیشابور بوده. این روستاي باستانی در گذشته هایی دور به قدري شهرت داشته است که نام آن در کتب تاریخی بسیاري، از جمله مهم ترین کتب دینی آئین زرتشت مثل اوستا و بند هشن، متون دوره ساسانی و همچنین شاهنامه فردوسی به چشم می خورد.کنگ به دلیل وجود کوه هاي مرتفع درختان فراوان و نوزیدن بادهاي خشک از آب و هواي معتدل برخوردار است. این روستا در دهستان جاغرق قرار دارد.

کنگ در لغت دو معنا دارد: پرنده اي قوي پنجه که در مناطق کوهستانی زندگی می کند و در معنی دیگر از آن به عنوان دژي مستحکم تعبیر شده است. کوه ها و ارتفاعات و چشم اندازهاي زیباي کنگ یکی از جاذبه هاي طبیعی و دیدنی حومه مشهد به شمار می رود که براي فعالیت هاي تفریحی و
ورزشی مناسب است .

کنگ به دلیل چشم اندازهاي کوهستانی زیبا و وجود چشمه ها و درختان گوناگون بر دامنه کوهپایه هاي آن، بسیار مورد علاقه کوهنوردان می باشد. به دلیل استقرار سکونت گاه هاي آن بر روي کوهپایه ، با عنوان روستایی پلکانی و ماسوله اي خراسان شناخته شده که این موضوع نقش بسزایی در جذب توریسم خارجی داشته است.

شیوه استقرار خانه ها با توجه به اقلیم، جهت باد و جهت تابش خورشید در راستاي شمال شرقی – جنوب غربی است که صرفه جویی در مصرف انرژي را در پی دارد. روستاي تاریخی کنگ به دلیل وضعیت خاص جغرافیایی منطقه و به دلیل وجود کوههاي مرتفع و درختان فراوان و عدم وزش بادهاي خشک، از آب و هواي معتدلی برخوردار است. از دیگر جاذبه هاي تاریخی این روستا می توان به رباط پاي کوه کنگ یا رباط شاه عباسی در انتهاي دره کنگ و بر روي دامنه اي مشرف به رودخانه کنگ اشاره کرد.

رباط شاه عباسی در زیرزمین کنده شده و سقف آن ، هم تراز با شیب دامنه کوه است و بنا به گفته مردم روستا، روزگاري راه قدیم نیشابور به مشهد از کنار این رباط عبور می کرده است. در دل این منطقه تاریخی، رودخانه پرآب کنگ در کنار درختان میوه ، چشم انداز بی نظیري را ایجاد کرده و ارتفاعات، باغ سرسبز و حاشیه رودخانه یکی از مهمترین ظرفیت هاي این منطقه محسوب می شود و این منطقه به درختان میوه اش معروف است. چشم انداز این باغ ها در فصول بهار، تابستان و پاییز بسیار تماشایی است و باعث جذب گردشگران بسیاري در طول سال می شود.

روستاي کنگ جزئی از بخش طرقبه است و براي رسیدن به آن باید راه آسفالته طرقبه – نغندر را پشت سر گذاشت. گورستان کنگ که بر روي تپه مشرف به روستا واقع شده ، داراي سنگ قبرهاي با ارزشی است و به عنوان یکی دیگر از جاذبه هاي تاریخی این روستا شناخته می شود. اکثر سنگ قبرها از جنس شیست است و بر روي هر قبر، دو سنگ قبر قلوه اي شکل قرار داده شده است. تاریخ قبرها بیشتر به هجري قمري است و علامت مخصوص هر متوفی به شکلهاي گوناگون از جمله شانه و صورت بر روي آنها حک شده است. به دلیل قرارگیري در دامنه کوه بینالود، در پاییز و زمستان هواي این منطقه سرد است. بنابراین بهترین زمان سفر به این روستا، فصول بهار و تابستان می باشد.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید/ جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان