راههاي دسترسی:

براي رفتن به روستاي کندوان از تبریز باید به سمت سردرود رفته و قبل از پلیس راه تبریز آذرشهر از سمت راست و روي پل به خیابان سهند و بسوي اسکو بروید. مسیر جاده را از سمت اسکو به جنوب این شهر شروع کنید و راه خیابان چایکنار را در پیش بگیرید. از شهر اسفنجان که گذشتید به یک دوراهی در 7 کیلومتري جاده می رسید. راهی که در سمت چپ قرار دارد و شما را به روستاي کندوان می رساند.
این روستا در 60 کیلومتري جنوب غربی تبریز واقع شده و یکی از روستاهاي دهستان سهند از توابع شهر اسکوست. فاصله اسکو تا کندوان 20 کیلومتر بیشتر نیست و از آنجایی که به همراه روستاي میمند تنها روستاهاي صخره اي جهان هستند که هنوز زندگی در آنها جریان دارد، سالانه گردشگران زیادي راهی اش می شوند. البته در جهان سه روستاي اینچنینی وجود دارد که یکی در ترکیه و دیگري در امریکاست.این روستا که برخی\ قدمتش را 7 هزار سال می دانند، در دل کوه سلطان داغی قرار دارد. ارتفاع روستا از سطح دریا 2200 متر است و رودخانه کندوان در امتدادش جریان دارد. زیبایی هاي اینجا باعث شده جزو آثار ملی نیز به ثبت برسد.

روستاي کندوان که به دلیل گدازه ها و مواد مذاب به جا مانده از دل آتشفشان و همچنین دخالت آدم ها در طی سال ها به این شکل و شمایل درآمده، روستایی مخلوطی شکل است که به خاطر کله قندي بودن و شباهت خانه هایش به کندوي عسل به این نام معروف شده. سازه هاي سنگی با شکل هاي افقی، ستونی، مخروطی و هرمی شکل که بعد از عقب نشینی حوضه دریاچه کندوان سر از خاك برآوردند، نماي اولیه روستاي کندوان هم نمایان شد.

مخروط ها بعد از اینکه از دل آب بیرون آمدند، به صورت پله پله تا بالاي کوه را پوشاندند. این مخروط هاي نرم در دوره هاي نخستین زمین شناسی، زمانی که هنوز پوسته زمین سرد نشده بود، در اثر جابه جایی کوه ها و فشارهاي ناشی از این موضوع به صورت طبقه طبقه از محیط اطرافشان جدا شدند و فرم گرفتند. این شکل ها که از جنس خاکسترهاي آتشفشانی بودند، حالت نرمشان را به مرور زمان تا اندازه اي حفظ کردند، به صورتی که به راحتی با ضربه اي ساده، سایش باد و بارش برف و باران تغییر حالت می دادند. اینطوري بود که طبقات، پله هاي روستا و لایه هاي کله قندي (که به آن کران نیز می گویند) کم کم به شکل امروزي درآمدند و مناسب براي کار دست ادم ها و ساخت خانه شدند.

معماري روستا یکی از شگفتی هایش است. اینجا روستایی سنگی و صخره ایست. قطره دیوارها بسیار نازك و حدود 2 متر است از اینروست که داخل خانه ها در تابستان ها خیلی خنک است و زمستان ها هم به طور طبیعی گرم می ماند. ارتفاع این توده ه صخره اي در حدود 40 متر است و بیشتر لایه هاي کله قندي یا همان کران ها به 4 طبقه می رسند. این طبقات از هم مستقلند و براي رسیدن به طبقات بالایی پله هایی از خود کران به وجود آمده. نورگیرها در طبقات بالایی قرار دارند و جنسشان چوبی یا شیشه ایست.

کندوان تبریز، روستایی تاریخی ست. برخی عمر آن را 6 هزار سال تخمین می زنند و برخی دیگر تاریخ آن را مربوط به 3 هزار سال پیش می دانند. تاریخ سکونت آن را نیز به قرن هفتم هجري هجوم مغول ها نسبت می دهند. روایت هایی مبنی بر سکونت عشایر در این منطقه به عنوان ساکنان اولیه در دسترس است. آنها از حفره ها به عنوان اقامتگاه موقتی استفاده می کردند. روایت دیگر در مورد مردم روستاي حیله ور است. این روستا در 2 کیلومتري کندوان قرار داشته و مردم آن از دست مغول ها فرار کرده و به کندوان پناه برده اند.

یک عده هم ساکنان اولیه را جنگجویانی میدانند که در حال گذر از این منطقه آن را براي دفاع و استفاده نظامی مناسب دیده اند. و اما روایت دیگري هم وجود دارد که ساکنان اولیه را مهاجران دریاچه ارومیه می داند که از دست ایلامی ها و مارهایشان در جنگ ایلام و آشور فرار کرده و به این منطقه آمده بودند. در کندوان آب و برق هست. این روستا دو مسجد بزرگ و کوچک، به اضافه مدرسه، پارك تفریحی، مغازه هاي فروش سوغات، بوفه و رستوران دارد. مشهورترین سوغات کندوان عسل است. زردآلو و آلبالو، خشکبار، آلوچه، لواشک،گلیم و جاجیم و دست بافته هاي اینجا هم معروف است.

آب معدنی کندوان که در تبریز هم آن را می فروشند براي درمان بیماري هاي کلیوي مناسب است و از چند شیر آب در داخل روستا قابل آشامیدن است. تا اردیبهشت و اوایل خرداد هنوز این منطقه به دلیل کوهستانی بودنش سرد است، بنابراین بهترین فصل سفر تابستان تا اواخر شهریور است. پاییز و زمستان هاي این منطقه به سرد و سخت بودن مشهور است.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان