مسجد شاه اصفهان

نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: مسجد شاه (امام خمینی)

قدمت و دوره تاریخی: صفویه

آدرس مسجد شاه (امام خمینی) اصفهان : اصفهان، اصفهان، میدان امام، سمت جنوبی میدان

شماره ثبت ملی: 107

تاریخ ثبت: ۱۳۱۰/۱۰/۱۵

مسجد شاه (امام خمینی) از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان و یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در اصفهان است که قدمت آن مربوط به صفویه می باشد و در تاریخ ۱۳۱۰/۱۰/۱۵ به شماره ثبت 107 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی تاریخی ثبت شده اصفهان میدان امام، سمت جنوبی میدان می باشد.

مسجد امام، تنها مسجد در دنیاست که در تمام اجزایش هیچ‌گونه تقارن و همانندی به چشم نمی‌خورد؛این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان واقع است و در زمان صفویان، برای اقامه نماز جمعه توسط شاه، درباریان و مردم عامه ساخته شد.
اگر در ورودی را با دقت نگاه کنید، پی می‌برید؛ برعکس دیگر مساجد تقارنی در آن نیست؛ علاوه بر زیباتر شدن آن، دو نوع نظر درباره آن وجود دارد؛ نظر اول این است که چون خداوند یکی است و بی‌همتاست و دیگر اینکه نمادی از آغاز زندگی که از یک گلدان شروع می‌شود و در طرف دیگر پایان زندگی و مرگ آدمی ‌است؛ حتی سکوهای مقابل مسجد هم با یکدیگر متفاوتند و زمانی که قدم به صحن مسجد می‌گذاریم، باز هم این عدم تقارن و یکسانی در همه جا مشهود است. روی در ورودی مسجد، جای سه گلوله است که گفته می‌شود، در زمان جنگ با روس‌ها ایجاد شده است.
مسجد امام (شاه) که پیش تر به نام های مسجد سلطانی جدید، مسجد جامع عباسی و مسجد شاه نیز شهرت داشت، مهم ترین مسجد تاریخی اصفهان بوده که در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه عباس و در بیست و چهارمین سال سلطنت وی بنا شد و در دوره ی شاه صفی به پایان رسید. معمار مهندس آن استاد علی اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب علی بیک الله بوده اند و خوشنویسان نامدار عصر صفوی همچون: علیرضا عباسی و محمدرضا امامی در آن کتیبه نگاری کرده اند. از نکات جالب در این مسجد، انعکاس صوت در مرکز گنبد بزرگ جنوبی است. این مسجد که دارای هفت سنگاب است، در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ در زمره ی آثار ملی ایران به ثبت رسید.

Imam (Shah) Mosque, formerly known as the New Sultani Mosque, Abbasi Jame Mosque, and the Shah Mosque, was the most important historical mosque in Isfahan; it was began in 1020 AH under the command of King Abbas and in the twenty-fourth year of his reign and completed during the reign of King Safi. Its engineer architect was Master Ali Akbar Esfahani and supervisor of the building was Moheb Ali Beikollah; renowned calligraphers of the Safavid era such as Alireza Abbasi and Mohammad Reza Emami inscribed on it. One of the interesting things in this mosque is the reflection of sound in the center of the Great Southern Dome. The mosque, which has seven stoups, was registered as one of the national monuments of Iran on January 6, 1932.

مسجد الإمام المعروف سابقًا باسم السلطنة الجديدة ، و المسجد الجامع العباسي ، و مسجد الشاه . کانت أهم مسجد تاريخي في أصفهان الذي بني عام 1020 هجري بامر الملك عباس و في السنة الرابعة و العشرين من حكمه ، انتهت في عهد شاه صفی.

کانت مهندس معمارها الأستاذ علي أكبر الأصفهاني و المشرف على مبنى محب علي بيك الله . و ینقشون الخطاطون المشهورون من العصر الصفوي مثل علي رضا عباسي ومحمد رضا إمامي فیها . نصائح مثيرة للاهتمام فی هذة المسجد هی الانعكاس الصوت في وسط القبة الجنوبية الکبیر . لهاهذة المسجد سبع سنگاب . تم تسجيله بین الآثار الوطني في 15 کانون الثانی 1310 . پس از طی یک حیاط کوچک، وارد یک سالن خالی می‌شوید. در کف آن یک قطعه سنگ با رنگی متفاوت و تیره جلب توجه می‌کند.
این سنگ را «سنگ شیطان» می‌نامند. مؤذن با ایستادن روی آن و اذان گفتن، به دنیا پشت می‌کند؛ همچنین وقتی در این سالن کسی چیزی بگوید و یا با ایجاد کوچک‌ترین صدا، هفت بار انعکاس آن شنیده می‌شود؛ درنتیجه زمانی که مؤذن در آنجا اذان می‌گفت، در تمام میدان صدایش می‌پیچید.

استان اصفهان دارای هزاران جاذبه طبیعی، بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی و حدود هزار و 850 مورد اثر ثبت شده ملی وجود دارد که هفت اثر آن دارای ثبت جهانی و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

هتل آفتاب اصفهان، میزبان شما برای بازدید از مسجد شاه (امام خمینی) اصفهان

تلفن رزرو هتل:03135510600- 09134754100

آدرس هتل: اصفهان – خیابان آیت الله غفاری (زینبیه) – خیابان آزادی – کوچه شبنم

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان (نقشه گوگل)

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان ( نقشه ویز )

رزرو هتل اصفهان