راههاي دسترسی:

از بندر چیروئیه سوار قایق شده و پس از 20 دقیقه وارد جزیره هندورابی شوید یا اگر کیش رفتید از سمت غرب و با حدود 30 کیلومتر قایقرانی هم به این جزیره می رسید.فرودگاه هندورابی افتتاح شده اما هنوز پروازهاي انگشت شماري در آن فرود می آید.
جزیره هندورابی جزیره اي کوچک، با مساحت حدود 23 کیلومتر مربع است که همانند بچه اي کوچک در میان پدر و مادرش یعنی دو جزیره کیش و لاوان واقع شده است. این جزیره را جزو استان بندرعباس و ار توابع کیش است که محیطی بسیار متفاوت تر از مناطق گردشگري در کیش و قشم دارد.

براساس یک افسانه محلی هم هند و رابی اسم یک زوج عاشق بوده که به این جزیره می آیند و باهم زندگی می کنند. جزیره هندورابی در خلیج فارس واقع شده و جزیره اي بکر و آرام است که می تواند سواحلی بسیار عالی براي تفریحات ساحلی و حتی شنا داشته باشد. همگی ما ایرانی ها، براي سفر به جنوب عموما به یاد جزیره هایی مانند کیش، قشم و هنگام می افتیم و کمتر پیش می آید که جزیره هندورابی را در نظر بگیریم.

در این جزیره به راحتی متوجه خواهید شد که با جزیره اي بسیار مسطح و صاف و بدون هیچ گونه ارتفاعات و کوه ها ي بلندي روبرو هستید. باید گفت که بلندترین نقطه این جزیره 45 متر ارتفاع دارد. جمعیتی کمتر از 100 نفر، آن را در گروه جزیره هاي کم جمعیت قرار می دهد، به طوري که می توان آن را به نوعی متروکه دانست. خانه هاي اهالی این جزیره، قدیمی ساز، گچی و با نماهایی سفید هستند که خود جزو جاذبه هاي فرهنگی مردم این جزیره به حساب می آیند. در اینجا، با صمیمیت مردمانی مهربان و خانه اي بسیار سنتی روبرو هستید.

اینجا جذابیت هاي خاص خود را دارد. جزیره هندورابی، روستایی به همین نام دارد. به دیدن روستایی با خانه هایی سنتی که از سنگ، مرجان ها و گچ ساخته شده اند، بروید. تعدادي از آن ها، به شیوه خانه هاي امروزي مرمت و بازسازي شده اند .در این روستا اتاقی به عنوان مدرسه و یک مغازه کوچک به عنوان فروشگاه و سوپرمارکت وجود دارد. زبان مردم این جزیره اغلب، عربی است. با این وجود، تعدادي نیز فارسی می دانند و اگر عربی نمی دانستید هیچ نگران نباشید.

باز هم می توانید فارسی با تعدادي از اهالی روستا صحبت کنید. کودکان مدرسه اي این روستا را در لباس هاي محلی خواهید دید که به شما گردشگران بسیار کنجکاوانه می نگرند و شاید براي فروش یکی از صنایع دستی خود، به سمت شما بیایند. در سفر به جزیره هندورابی با یکی از صحنه هاي تاریخ ایران نیز، روبرو می شوید. دو روستاي الدورات و الصراة در کنار روستاي هندورابی قرار گرفته اند. در هنگامی که پرتغالی ها در جنوب ایران پایگاه داشتند، در این جزیره سکونت می کردند و هندورابی یکی از پایگاه هاي جنگی ارتش پرتغالی ها در جنگ بوده است. شاید هنوز بتوانید خرابه ها و ویرانه هاي روستاي پرتغالی را ببینید و گذشته را تصور کنید. هنگامی که به بازدید از روستاها و خرابه هاي الدورات و الصراة می روید، قبرستانی قدیمی را در کنار آن ها خواهید دید.

قبرستانی که در آن، نه تنها ایرانیان، بلکه پرتغالی ها هم به خاك سپرده شده اند. قبور با سنگ هایی که نشان دهنده جنسیت دفن شده است، تنها نشان دهنده شخص بوده و هیچ نشانی از نام شخص مدفون شده نیست.

بر روي قبرهاي مردان تنها یک سنگ و بر روي قبرهاي زنان دو سنگ گذاشته شده است. در نتیجه، این قبرستان قدیمی، با دیگر قبرستان هاي ایران بسیار متفاوت است. مسجد تک مناره اهل سنن در این جزیره، تنها مسجدي است که به شیوه هاي سنتی ساخته شده است.

این مسجد زیبا گنجایش تمام اهالی جزیره را دارد و با سیمان و خاك ساخته است.

با این وجود، همچنان حال و هواي سنتی و بافت تاریخی خود را حفظ نموده است. خوشبختانه هنوز هم می توان در خلیج فارس، جزیره اي را تماشا کرد که هنوز گردشگران و شلوغی محیط آن را تغییر نداده است.. سواحل بکر این جزیره براي بازي هاي ساحلی بسیار مناسب است. سواحل شن هاي نرم، آب هایی سبز رنگ و مرجانی خلیج فارس با صخره هایی عجیب و غریب که توسط امواج دریا تراشیده شده اند، در سوي دیگر جزیره قرار دارند.

صخره ها، محیطی مرموز و جذاب را براي عکاسی به وجود آورده اند. در اینجا، غارهایی کوچک و بزرگ وجود دارد. از دیگر بناهاي قدیمی جیره که مربوط یه حیات جزیره است و بسیار اهمیت دارد، آب انبار قدیمی جزیره است. آب انباري که آب باران را براي مصرف اهالی جزیره در خود جمع می نماید. این آب انبار البته، مکمل چاه هاي آب شیرین جزیره است و هنگامی که چاه ها در سال هاي کم بارش، خالی می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. سفر به جزیره هندورابی تنها به معنی بازدید از روستاها و جاذبه هاي فرهنگی نیست.

کلوپ تفریحات دریایی براي گردشگران، تفریحات آبی جذابی را فراهم می کنند. به طور مثال اگر به غواصی علاقه دارید، یکی از زیباترین سواحل مرجانی را با لاکپشت ها و دیگر موجودات دریایی انتظار شما را می کشند. سواحل کم عمق و زلال این جزیره، محیط روشن و مناسبی براي غواصی فراهم نموده است .همچنین تفریحات دیگري همانند جت اسکی، موتور سواري در سواحل، سافاري و … از جمله هیجان انگیز ترین تفریحاتی است که می توانید آن ها را در کلوپ تفریحات دریایی انجام دهید.

سواحل جزیره، از اواسط اسفند تا اواخر خرداد ماه، تبدیل به بستري براي تخم گذاري تمام لاك پشت هاي منطقه می شوند. لاك پشت هاي کوچک و بزرگ، همه ساله به این جزیره می آیند و در آرامش و امنیت جزیره، چاله هایی براي تخم گذاري می سازند. این منظره می تواند یکی از زیباترین صحنه هایی باشد که در زندگیتان دیده اید. همچنین بیرون آمدن لاك پشت ها از تخم و سرازیر شدنشان به سمت آب، یکی دیگر از اتفاقات محیط زیستی است که در راهنماي سفر به هندورابی می توانید، شاهد آن باشید.

همچنین انواع گونه هاي رنگارنگ ماهی ها را، در زیر آب هاي این جزیره به هنگام غواصی می توان مشاهده کرد. ماهیانی مانند دم زرد، پیکاسو، ملوان، یونیک، جراح ماهی و انواع مرجان ها قابل مشاهده هستند. اگر همراه با تورهاي یک روزه از جزیره کیش راهی این جزیره می شوید، با خود تمام وسایل مورد نیازتان از قبیل آب معدنی، خوراکی و هر آنچه که لازم دارید را بردارید. بهترین زمان براي
سفر به هندورابی از اوایل آذر تا اواخر اردیبهشت است.


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان