راههاي دسترسی:

براي رسیدن به این منطقه زیبا باید از تهران به سمت مشهد حرکت کنید. پس از رسیدن به دامغان در کمربندي دامغان جاده اي فرعی وجود دارد که به سمت جنوب می رود و نام آن به معلمان شهرت دارد. پس از رسیدن به روستاي صلح آباد روبروي پمپ بنزین مسیر روستاي خورزان وجود دارد که وارد آن می شوید و پس از طی مسافتی از یک جاده خاکی به دریاچه نمک می رسیم. براي پیدا کردن این مسیر
خاکی بهتر است حتما از محلی ها راهنمایی بگیرید .

کویر حاج علی قلی (کویر دامغان، کویر چاه جم )کویر و نمکزاري در جنوب شرقی دامغان است. گستره این کویر از کوه آهواند در شرق تا روستاي حسن آباد در غرب است. کوه هاي ترکمن گدار، خرس و دولت دیار در کرانه جنوبی، و کوه پنج و سرخ کوه در کرانه جنوب غربی این کویر جاي دارند .این کویر با
مساحت 2391 کیلومتر مربع داراي % 47 پهنه رسی، % 34 پهنه باتلاقی و % 19 آن نیز نمکزار است. عمیق ترین منطقه این کویر در قسمت مرکزي و جنوب شرقی قرار دارد و معروفترین رود آن رود فصلی کر است که از جنوب غرب به سوي دریاچه نمک آنجا سرازیر می شود.

زمین هاي این کویر پوشیده از پلتفرم هاي نمکی چندوجهی است و زمین هاي اطراف آن باتلاقی با درصد چسبندگی متوسط می باشند. از کویرهاي نزدیک به این منطقه می توان به دق بیارجمند در فاصله 60 کیلومتري در شرق و دشت کویر( کویر بزرگ)در فاصله 100 کیلومتري در جنوب نام برد. براي دسترسی به این کویر زیبا می توانید از دامغان به سمت اصفهان حرکت کرده و پس از پیمودن حدود 35 کیلومتر به روستاي حسن آباد برسید و سپس مسیر روستاي خورزان را در پیش بگیرید که پس از طی 6 کیلومتر به خورزان خواهید رسید. ترجیحا از این روستا آب و مواد خوراکی تهیه کرده و مسیر خود را به سمت جنوب شرق ادامه دهید .

از خورزان که بگذرید کم کم جنس و رنگ خاك ،حال و هواي دیگري به خود می گیرند و املاح نمک را می توانید از لابه لاي خاك ببینید. پس از طی مسیري حدود یک و نیم کیلومتر و گذر از جاده اي نمکی و رسی وارد کویر حاج علی قلی می شوید جایی که تا چشم کار می کند نمک است و کویر نمکی. بهترین و راحت ترین راه سفر به این منطقه زیبا، همراه شدن با افرادي است که به این منطقه آشنایی کامل داشته باشند. دریاچه نمک حاج علی قلی زیبایی و آرامش کویر را دو چندان کرده است. به گونه اي که اگر به آنجا سفر کنید قطعا با هر سلیقه اي جوابگوي تان خواهد بود .

می توانید ساعت ها در آنجا قدم بزنید و گوشه اي از آرامش کویر را از آن خود کنید. اگر اهل عکاسی هم باشید می توانید در تلالو سفید نمک ها که بازتاب خوبی از نور را به شما خواهد داد به ثبت عکس هاي زیبا بپردازید. اگر کمی خوش شانس باشید و در هنگام بارش باران به آنجا برسید می توانید از پدیده آینه اي شدن زمین مسرور شوید. با توجه به کویري بودن این منطقه گیاهان شورپسند و در برخی نقاط درختچه تاغ را خواهیم دید. نکته اي که راجع به بافت تشکیل دهنده کویر وجود دارد جنس خاص آن است که در حالت خشکی بسیار سخت بوده و در زمستان و بهار که خیس می شوند بسیار لیز است. با توجه به کویري بودن این منطقه، بهترین زمان براي سفر به این منطقه در پاییز، زمستان و اوایل بهار است. کویر با توجه به فصلی که به آن سفر می کنید در طول روز ،گرماي دلنشین و گاه طاقت فرسا و پس از غروب سرماي خنک و البته گاهی سوزناك خواهد داشت. اختلاف دما در روز و هنگام غروب بسیار زیاد است و لازم است آمادگی آن را داشته باشید. در فصول غیر گرم به اینجا سفر کنید.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان