راههاي دسترسی:

راه اصلی رسیدن به جنگل هاي دوهزار از تهران، جاده چالوس و بعد هم شهر تنکابن (شهسوار) بخش خرم آباد قلعه گردن است .از خرم آباد هر نقطه اي را که براي ورود به جنگل انتخاب کنید، باید 20 تا 30 کیلومتر ماشین سواري کنید تا به ورودي جنگل برسید. دوراهی شما را به دوهزار یا سه هزار می رساند راه دیگر از قزوین سپس الموت و روستاي گرمارود تا جاده سه هزار است که داراي جاده اي خاکی است و براي ماشین هاي سواري توصیه نمی شود.

این جنگل ها با چشم اندازي بدیع، چمنزارها، جنگل هاي مرتفع، جلگه اي و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی نظیر طبیعی را فراهم کرده تا مشتاقان طبیعت، منطقه اي بسیار خاص و رویایی را تجربه کنند. وجود آب گواراي روان و آب و هواي مطبوع و طبیعتی بکر و آرامش رویایی این جنگل را به یکی از مکانهاي دیدنی شمال ایران بدل کرده است. درختانی بلند و سربه فلک کشیده که با آسمان پیوند خورده، صداي پرندگان و طنین نوك زدن دارکوب به تنه ي درختان، و مه غلیظی که گهگاهی کل جنگل هاي دوهزار و سه هزار تنکابن را فرا می گیرید مکانی مرموز و زیبا را خلق کرده که نباید دیدن آن را از دست داد.

این جنگل ها در کنار شهر تنکابن قرار گرفته است. برخی معتقدند که ارتفاع این جنگل ها وجه تسمیه ي آن هاست. جنگل هاي دو هزار، دو هزار متر و جنگل هاي سه هزار، سه هزار متر از سطح آب هاي آزاد ارتفاع دارند. برخی دیگر نیز معتقدند وجود دو رودخانه در دو هزار و سه رودخانه در سه هزار علت این نامگذاري است. چرا که در زبان مازندرانی کلمه هراز براي رودخانه استفاده میشود و به مرور زمان این کلمه تبدیل به هزار شده است و نام جنگل ها به دو هزار سه هزار تغییر کرده است. این رودخانه ها هم مانند تمام رودهاي مازندران، به دریاي خزر وصل می شوند. این منطقه داراي پوشش گیاهی مانند راش، ون، چنار و هیرکانی است که از درختان بومی مازندران هستند. در سه هزار، دره اي زیبا با پوشش گیاهی بکر و سرسبز وجود دارد که رودخانه هاي سه هزار از آن می گذرند. قله سیالان، جنگل هاي زیبا هیرکانی، رودخانه چشمه کیله، دشت زیباي دریاسر، آبگرم هاي سه هزار ساله و فلکده از مناطق طبیعی، آثار تاریخی ثبتی مسجد و حمام تاریخی امیر اسعد در روستاي بالا اشتوج، روستاي زیباي مران، نوشا از مناطق تاریخی و بکر این منطقه هستند. در زمستان به علت بارش برف عبور و مرور کمی سخت است اگر اهل منطقه نباشید سفر در زمستان از این جاده توصیه نمیشود. اما در بهار، تابستان و اوایل پاییز بسیار جاده زیبایی است.روستاهاي منطقه سه هزار به دو دسته جنگلی و کوهستانی تقسیم می شود .

بازدید از هر کدام از این روستاهاي منطقه زیبایی خاص خودش را دارد. ابتداي مسیر آسفالته بوده و در اواسط هم بر پیچ و خم جاده افزون شده و هم ناهمواریها و عملیات جاده سازي و تعمیرات به چشم می خورد.در طول کل مسیر آب شرب به وفور یافت می شود و همچنین تا آخرین روستا منطقه یعنی درجان میتوان برخی مایحتاج را فراهم کرد.در این جاده ماهی سرا و مرکز پرورش ماهی نیز وجود دارد. عسل محله آخرین نقطه اي است که می شود با ماشین به آنجا رسید. از عسل محله نزدیک به دو ساعت باید پیاده روي کنید تا به دریاسر برسید. در اینجا جنگل تمام می شود و به دشتی وسیع خواهید رسید که در تابستان آب و هواي بسیار مطبوعی دارد .وجود کوه هاي زیباي تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا، همچنین چشمه ها و رودهاي پرآب، دریاسر را به یکی از جاذبه هاي گردشگري، تبدیل کرده است. این دشت پر از درخت هاي ازگیل و آلوچه جنگلی است که می توانید در فصل میوه از آن ها براي خودتان بچینید. بهتر است کمی در دریاسر استراحت کنید. بعد از دریاسر حدود یک ساعت مسیر پیش روي شما است تا به برسید. سپس به هرسنگ می رسید اینجا منطقه پرآبی است و چشمه هاي زیادي از آن عبور می کند. بعد از هرسنگ وارد جنگل « هرسنگ » منطقه می شوید. اگر قصد رفتن به قله سیالان را ندارید بهتر است از همین جا برگردید چون باید سه ساعت در مسیري جنگلی راه بروید که تقریبا تمام مسیر سربالایی و شیبدار است. بعد از آن به راه گردان خواهید رسید. پس از آن به گوسفند سراي وینی رسیده و باید شب مانی کنید. اینجا گوسفندسراي چوپانان الموتی است، می توانید در نزدیکی محلی که ییلاق این دامداران است، شب را صبح کنید. آن بالا هوا بسیار سرد است. حتی در تابستان هم در این منطقه می شود برف دید. از اینجا تا خود قله سیالان حدود چهار تا پنج ساعت راه است و بیشتر مسیر سربالایی است و شیب آن در مناطقی بیشتر و در مناطقی کمتر می شود. در راه احتمالا از دریاآب که دریاچه اي فصلی در پاي قله سیالان است هم عبور خواهید کرد. به قله که برسید، بهترین زمان براي جنگل نوردي در این جنگل ها که خیلی از مناطق آنها هنوز بکر مانده، اواخر شهریور تا اوایل آذرماه است.البته در تابستان نیز شب مانی در این جنگل ها خالی از لطف نبوده و از هواي لطیف آن می توان بهره مند شد.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان