راههاي دسترسی: خوزستان– دزفول 23 کیلومتري شمال شرق اندیمشک- از دزفول تا شهیون حدود 75 کیلومتر راه آسفالته وجود دارد
یکی زیباترین دریاچه هاي ایران در 15 کیلومتري شهر دزفول قرار گرفته و دریاچه سد دز یا شهیون نام دارد. هر ساله گردشگران پرشماري از اقصی نقاط کشور از این دریاچه ي بسیار زیبا بازدید می کنند. این سد در حال حاضر جز 50 سد مرتفع جهان به شمار می آید که 203 متر ارتفاع دارد.

قدمت آن هم به 50 سال پیش برمی گردد. دریاچه ي پشت دز یا شهیون در منطقه ي شهیون استان خوزستان واقع است. این دریاچه در 23 کیلومتري شمال شرق اندیمشک و پشت دو کوه شاداب و تنگوان در کنار روستاي پامنار قرار دارد. منطقه ي شهیون با مساحت تقریبی 30 کیلومتر مربع یکی از
توابع شهرستان دزفول به شمار می آید که فاصله اش با آن تقریباً 75 کیلومتر راه آسفالته است.

البته تعدادي جاده ي فرعی و خاکی نیز وجود دارد تا روستاییان اطراف راحت تر به این منطقه دسترسی داشته باشند .دریاچه ي سد دز حدود 6000 هکتار مساحت دارد و عمق آن در برخی از قسمت به 50متر نیز نزدیک می شود. البته این عمق با توجه به میزان بارش هاي سالانه، متغیر می باشد.

یکی دیگر از جلوه هاي زیبایی این منطقه ، وجود دره هاي سرسبز و زیبا در پیرامون آن و شمال آغاجاري است که مناظري تماشایی به وجود آورده است. در منطقه ي دریاچه شهیون قلوه سنگ هاي ریز و درشت بسیار زیبایی را می توان مشاهده کرد که با لباسی از ماسه و شن پوشانده شده اند. منطقه ي دریاچه شهیون به نوعی ادامه رشته کوه هاي زاگرس به شمار می آید که با نزدیک شدن به مرکز منطقه، تپه ماهورها، صخره ها و تخته سنگ هاي ماسه اي ایجاد می گردد.

وجود کوه پایه ها، چشمه هاي پر آب و دره هاي آبرفتی زیبایی این منطقه را چندبرابر کرده است. آب و هواي منطقه ي دریاچه شهیون به دلیل نزدیکی به کوه هاي زاگرس در شمال و جلگه گرم خوزستان در جنوب بسیار مطبوع و متنوع می باشد. البته وزش باد هم به معتدل بودن هوا در چهار فصل سال به خصصو تابستان کمک زیادي کرده است آب دریاچه سد دز از ارتفاعات اراك و الیگودرز سرچشمه می گیرد و پس از عبور از کوه هاي زاگرس و دریافت ریزآبه هاي متعدد، به این دریاچه می رسد .

رودخانه اي که به دریاچه شهیون ریخته می شود شامل 2 شاخه ي اصلی با نام هاي سزار و بختیاري است. رود سزار در شمال ترین قسمت حوزه، جریان دارد و متشکل از 3 شاخه ي ماربره، تیره و سبزه می باشد. رود بختیار نیز دومین سرشاخه ي اصلی رودخانه ي دز به شمار می آید که در 40 کیلومتري پیوند سرخاب به رود سزار اتصال می یابد.. حیات وحش بسیار عجیب و جالب توجهی در مراتع اطراف این دریاچه وجود دارد و در آن حیواناتی مانند روباه، خرگوش و پرندگانی همچون کبک، پرندگان دریایی و تیهو را می توان مشاهده کرد و از جلوه هاي استثنایی خداوند متعال لذت برد .

جالب است بدانید که حتی در برخی از مناطق صعب العبور امکان دیدن پلنگ نیز وجود دارد. همچنین تعدادي جزیره بزرگ و کوچک در این منطقه سر از آب بیرون درآورده اند که انبوهی از درختان کُنار و بادام کوهی در آن ها قابل مشاهده است و زیبایی منطقه را چندین برابر کرده اند. از دیگر درختان موجود در این جزیره ها که همچون نگینی درخشان در وسط آب، خودنمایی می کنند می توان به کلخنگ و بدي اشاره نمود.

به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و مسطح بودن زمین جزیره، مراکز تفریحی و اقامتی زیادي در این منطقه ساخته شده است. لذا مسافرانی که به این منطقه می روند نباید نگرانی زیادي بابت استراحت و اقامت خود داشته باشند. یکی از شیرین ترین تفریح ها در این دریاچه، ماهیگیري است که البته صرفاً در برخی از فصل هاي سال امکان پذیر می باشد. تفریحات دیگري مانند قایقی رانی، شنا، اسکی روي آب، پرش از روي صخره نیز در منطقه طرفداران بسیاري دارند .

عده اي هم منطقه اي مناسب براي برپایی بساط پیک نیک خود می دانند و براي گردش و لذت بردن از هواي مطبوع، پاي به این مکان می گذارند.
جاذبه هاي اطراف این دریاچه آنقدر دیدنی و جذاب است که دوست ندارید بازدید از این منطقه به پایان برسد، راي دسترسی دریاچه شهیون دزفول باید ابتدا به جاده شهیون تا رسیدن به جاده ي انحرافی دریاچه، مسیري را که تا پاي دریاچه به شکل آسفالته است را طی کنید. براي گردشگران در دریاچه ي شهیون پارکینگی مناسب به همراه تعداد زیادي قایق فراهم شده است که می توانند موجب لذت بردن شما از دریاچه ي شهیون دزفول باشند.

براي این که بخواهید به منطقه سرسبز و پوشیده از درختان نخل هم دسترسی پیدا کنید باید تقریبا یک ساعت پیاده روي کنید. در این محل چشمه اي وجود دارد که از بالاي کوه جاري شده و در بخش پایین نیز منظره چشم نوازي را به دریاچه داده است. درختان خرمایی در بخشی از محوطه وجود دارند که پنجاه سال قبل به زیر آب رفته بودند ولی در حال حاضر یکی دو سال است که سر از آب بیرون آورده اند.تقریبا در تمام طول سال میتوان بازدید داشت اما ممکن است در تمام طول سال همه خدمات در دسترس نباشد.


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان