راههاي دسترسی:

چمستان در بین شهرهاي نور، آمل و محمود آباد واقع شده، فاصله این شهر تا تهران در حدود 180 کیلومتر، تا شهر 22 کیلومتر، 12 کیلومتر با جاده آسفالته شهر نور و 100 کیلومتري ساري مرکز استان مازندران است.

منطقه اي که از شمال و غرب به شهر نور، از جنوب به بخش بلده و کوهپایه هاي البرز و از شرق به آمل منتهی می شود، دو رود وازرود و لاویج در دو طرف شهر، چمستان را احاطه کرده اند، منطقه اي با طبیعت بکر و عالی که زیبایی و خرمی برخی مناطق آن گفتنی نیست. این منطقھ به دلیل وجود جنگل، نزدیکی به دریا، آب و هواي خنک تر در مناطق کوهستانی و ظاهر و طبیعت سرسبزي که از منبع غنی جنگل ها و درخت تا دریا و کوه و کوهپایه دارد طیف وسیعی از سلایق مختلف را در کنار هم جمع کرده است. چمستان در بین کوه و دریا و جنگل احاطه شده است، کوه هاي میرخمند – واز –
لاویج – طارم – رودبارك –گزناسرا و برخی دیگر کوه ها از مناطقی هستند که در بین رشته کوه سر به فلک کشیده البرز و در منطقه چمستان واقع شده اند، یک منطقه تمام عیار از تجمیع بیشتر آفریده هاي زیباي خداوند، دشت و کوه و جنگل و دریا است. دریاچه سد الیمالات در این منطقه واقع شده است. از جاده چمستان حدود 3 کیلومتر که به سمت نور حرکت کردید. با ترکیب یک دریاچه با انبوه درختان و جنگل سر سبز روبرو خواهید شد.

دریاچه الیمالات در واقع حاصل یک سد خاکی است که در دل جنگل بوجود آمده است. بعد از حدود ده دقیقه پیاده روي به سمت جنوبی روستای کارگرکلا دریاچه زیباي تفریحی سد الیمالات را مشاهده خواهید کرد. امکاناتی از جمله رستوران، قایق سواري و ماهگیري نیز براي لذت بردن هر چه بیشتر شما فراهم شده است.

.روستاي گزناسرا: اینجا یک روستاي سرسبز و زیبا بوده که دلیل این سرسبزي وجود آب هاي زیر زمینی نزدیک به سطح زمین است، در حقیقت در این منطقه حفر تنها یک چاه چند متري شما را به آب می رساند ولی در کل کمبود آب در آن منطقه هست و با وجود چند چشمه هنوز هم آب کافی براي آن وجود ندارد، شاید به این دلیل که شیب منطقه و بلندي آن باعث شده تا آب هاي زیرزمینی زیادي در عمق آن موجود چمازچال ،« افراجار » نباشد و این آب اکثراً در دره هاي سطحی در حرکت و روان به سمت پائین است.

از دیدنی هاي این روستا جنگل پنسا، اتراجار است که پوشش گیاهی آن قدمتی بسیار بالا و به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. قلقلک چشمه (چشمه هایی که به قول معروف قل « سرخس هاي کرفی » قل در حال جوشیدن هستند) ، قله مرتفع گنج کول (گنج کوه) و مقبره آقابالا شاه (پارسی) در بالاي قله از دیگر اماکن زیبا و دیدنی این منطقه هستند.این روستا با توجه به آب و هواي بسیار سرد و ارتفاع زیادي که از سطح دریا دارد براي تمام فصل ها مناسب نیست ولی جاذبه هاي دیدنی و گردشگري هاي زیبایی در همین خطه کوهستانی شهر نور منطقه چمستان هست که باعث شادي شما می شود.جنگل واز: یک جنگل با درختان بلند بلوط، افرا، راش و … که پائیزي پر از رنگ و زیبایی و تابستانی خنک در زیر سایه درختان باستانی با 80 کیلومتر طول را آماده یک سفر پرخاطره کرده است.

پارك کشپل: یکی از پارك هاي قرار گرفته در میانه راه شهر چمستان و لاویج است. در فاصله 2 کیلومتر از مرکز شهر، جنگلی شگفت انگیز به بزرگی 7 هکتار که از شمال به شهرستان چمستان مازندران و نور و از جنوب به کوه هاي لاویچ ختم می شود. درختان درهم تنیده و گره خورده توسکا، انجیر و افرا زیبایی خاصی به این جنگل بخشیده است. مثل اینکه یک قسمت از بهشت در این پارك جنگلی قرار دارد تا شما یک پیک نیک عالی و به یادماندنی را تجربه کنید. ده ها چشمه در این پارك جنگلی وجود دارد که هر کدام را می توان به عنوان یک جاذبه گردشگري مهم به حساب آورد.

روستاي ییلاقی لاویچ در 17 کیلومتري جنوب شهر چمستان مازندران قرار دارد .روستاي بی نظیري که در دل دره اي جنگلی با چشمه آبگرم و طبیعتی چشم نواز در انتظار گردشگران است. چشمه آب گرم لاویچ خواص درمانی فراوانی دارد همچنین امکانات رفاهی براي اقامت مسافران فراهم است. بد نیست بدانید اکثر مردم محلی روستاي لاویچ از طریق تولید عسل طبیعی امرار معاش می کنند.

هنگامی که از پارك جنگلی کشپل عبور کنید، اندکی با روستاي لاویج فاصله خواهید داشت. چشمه هاي آبگرم طبیعی را می توان هدیه اي از جانب خداوند دانست؛ در حقیقت آن ها به دلیل حجم بالاي گوگرد و املاح معدنی که دارند، می توانند در درمان بسیاري از بیماري ها تاثیرگذار باشند و همین مسئله باعث شده است در سال، علاقه مندان و گردشگران زیادي وارد این روستا شوند، در مرکز روستاي لاویچ سنگ بزرگی قرار دارد که در اثر عوامل فرسایشی طبیعی به شکل فیلی بزرگ (بعد از گذر از آب گرم لاویج با حداقل ده دقیقه پیاده روي می توانید از فیل سنگی هم دیدن نمایید)دیده می شود.

افسانه جالبی در مورد این فیل سنگی در میان مردم محلی لاویچ شنیده می شود. افسانه از این قرار است که روزي فیلی سیاه به روستاي لاویچ حمله می کند و باعث آزار و اذیت مردم محلی می شود که امام حسن مجتبی (ع) که به این دیار سفر کرده بود با عصاي خود اشاره به این فیل می کند و تبدیل به سنگ می شود.روستی جوربند: این روستا داراي آب آشامیدنی باکیفیتی بوده که از چشمه هاي اطراف آن تامین می شود. تمام این چشمه ها داراي املاح معدنی هستند و می توانند خواص بسیار خوبی براي سلامتی داشته باشند.

وجود این همه زیبایی و نعمت خدادادي در روستاي جوربند باعث شده تا به یک قطب گردشگري تبدیل شود. بهترین فصل سفر به این شهر توریستی، بهار و تابستان است، البته سفر کردن به چمستان در سایر فصل ها هم می تواند زیبایی و جذابیت خاص خود را داشته باشد و به همین علت، می توان در صورت مساعد بودن آب و هوا، فصل پاییز و زمستان را هم براي سفر انتخاب کرد .

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي

رزرو هتل اصفهان