راههاي دسترسی:

براي رسیدن به روستاي اروست از تهران می توانید به ترتیب زیر از جاده هاي استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده هاي استان سمنان مسافت کمتري دارد و ایمن تر است، اما جاده هاي استان مازندران به مراتب زیباتر است: مسیر 1 :تهران، سمنان، مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله، سه راه تلمادره، روستاي اروست، باداب سورت مسیر 2 :تهران، ساري، کیاسر، سه راه تلمادره، روستاي اروست، باداب سورت از شهرهاي سمنان و ساري تا روستاي اروست جاده کاملا آسفالت است و از این روستا تا چشمه هاي شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتري شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است.

چشمه پلکانی تراورتنی بی نظیر در ایران و کم نظیر در جهان است که واقع در روستاي ارست بخش چهاردانگه ي شهرستان ساري می باشد . این چشمه ها در بلنداي 1841 متري از تراز دریا جاي دارند،

در ایران بی نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه هاي زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل هاي سوزنی برگ است. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است. این باداب شامل چندین چشمه با آب هاي کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پرآب داراي آب بسیار شور و استخري با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد است و هرگز یخ نمی زند عمدتا در تابستان براي آب تنی استفاده می شود و براي درمان دردهاي کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است.

.چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و داراي آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است. جریان آب هاي رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه پلکانی بسیار زیبا به رنگ هاي نارنجی، زرد و قرمز در اندازه هاي مختلف پدیدآورده است. این طبقات و حوضچه ها در واقع جاذبه اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه هاي باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیري چشمه در دامنه کوهستان و چشم اندازهاي اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

این چشمه ها به دلیل داشتن ساختار پیچیده زمین شناسی در بدترین شرایط خشکسالی پر آب بوده و شایعاتی مبنی بر خشک شدن آن کاملا بی اساس است. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال 1387 پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموك کاله ترکیه، به عنوان دومین چشمه آب شور جهان بوده است.

دیدار از چشمه و حوضچه هاي باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند. خیال انگیزترین صحنه هاي منطقه به هنگام طلوع و غروب خورشید است که تلالو نور خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آن ها همراه با سایه روشن طبیعت اطراف، جلوه هاي تحسین برانگیزي را از موهبت خداوندي به جلوه می گذارد. در کشورهاي ترکیه، آمریکا و نیوزلند چشمه هایی شبیه باداب سورت وجود دارد.

هیرو ال گوآرا در مکزیک؛ منطقه سنگ زرد در آمریکا؛ باگنی سان فلیپو در ایتالیا؛ بایشوایتاي در چین؛ پاموك کاله در ترکیه؛ ایوان هاي مطبق سفید و صورتی در نیوزلند. و در کشورمان کانی گڕاوان در ندوشن از توابع شهرستان میبد و در 13 کیلومتري جاده « نیوك » شهرستان سردشت آذربایجان غربی و چشمه هاي آهک ساز اشنیز واقع در روستاي ندوشن به میبد از دیگر موارد چشمه هاي شبیه باداب سورت هستند. اگر به خوبی از باداب سورت محافظت به عمل نیاید، تخریب می شود. در سال هاي
اخیر است که توجه مسئولان به این ناحیه کمی بیشتر شده و با قرار دادن حفاظ و سنگ چین تلاش می کنند تا از ورود گردشگران به داخل آب چشمه جلوگیري کنند.

اگر هر گردشگري به راحتی وارد چشمه شود، روند تخریب و فرسایش این مکان به جریان می افتد و دیگر خبري از پلکان هاي رنگی و شگفت انگیز نخواهد بود. شما هم در صورت بازدید از باداب سورت باید نکات بهداشتی را رعایت کنید و یادتان نرود که طبیعت براي همه ماست و تخریب کوچک ترین بخش آن هم می تواند به شکلی زنجیروار روي بخش هاي دیگرش اثر بگذارد و ناگهان در ابعادي کلان منجر به فجایعی شود که دامان همه بشریت را می گیرد.

از حوالی سال 1395 تا اکنون، سازمان میراث فرهنگی با اعزام نیروهایش به این باداب، سعی بیشتري در حفظ و مراقبت از آن به کار گرفته است. در روستاي اروست خانه ها و مراکز اقامتی براي شب مانی وجود دارد همچنین در این منطقه می توانند از حسینیه روستاي اروست به طور رایگان استفاده کنید. سعی کنید در ماههاي پرآب سال و غیر از زمستان به این منطقه سفر کنید.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان