راههاي دسترسی:

خودتان را باید به شاهرود یا بسطام برسانید. از شاهرود به سمت آزاد شهر بروید. بعد از 18 کیلومتر به روستاي نو خرقان می رسید. بعد از این روستا در ابتداي روستاي ابر قرار دارید.جنگل ابردر منطقه البرز شرقی و در شهرستان شاهرود، بخش بسطام و دهستان خرقان (شاهرود )واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است.جنگل ابر شاهرود شاهرود قسمتی از قدیمی ترین و زیباترین جنگلهاي هیرکانی است با گونه هاي گیاهی و جانوري نادر، یکی از زیباترین نقاط ایران و شمال شرق کشور می باشد. این جنگل با 35 هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل هاي سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضاي این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است.

در این جنگل ابرها آنقدر به درخت ها نزدیک اند که به نظر می رسد جنگل بر روي ابرها سوار است و می توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاري از گردشگران یکی از زیباترین چشم اندازهاي طبیعت ایران محسوب می شود. جنگل ابر به سه دلیل اهمیت دارد: 1-قسمتی از جنگل هاي باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی کم نظیري دارد 2- اکوتن این ناحیه داراي اهمیت است؛ یعنی مرز میان بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به طوري که می توان در جنگل هاي این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ دید که این امر در گونه هاي جانوري هم تأثیرگذار بوده است. 3- جغرافیاي خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است داراي اهمیت است؛ به طوري که شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم نظیري در دنیا محسوب می شود.

افزون بر زیبایی طبیعی، مشخصات کم نظیري مانند وجود گونه هاي متفاوت گیاهان چوبی به همراه گونه هاي گیاهی بسیار نادري مانند راش، بلوط، توسکا، نارون، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار و مانند آن ها این قابلیت را پدیدآورده که این اراضی همچون موزه اي زنده براي جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرد. بخشی از گردشگران خارجی این منطقه، گیاه شناسانی هستند که براي دیدن گونه هاي نادر گیاهی موجود در جنگل هاي هیرکانی به ایران می آیند و دسته دوم، گردشگران عمومی هستند که اغلب از کشورهاي آسیاي میانه و خاورمیانه می آیند.

جنگل ابر درمحلی واقع است که از ضخامت کوه هاي البرز کاسته می شود و ابرهاي گرفتار در پشت این دیواره از لابه لاي دره ها به سمت جنوب سرازیر می شوند؛ به همین خاطر تقریباً از بعدازظهر تا نیمه هاي شب با سرد شدن هوا چنان می نماید که جنگل به روي ابرها سوار شده است. مجاورت دو ناحیه کم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژي می گیرد ابرها جابه جا شوند و به نظر برسد که ابرها از آسمان به زمین می آیند.

این اتفاق منطقه ابر را دگرگون کرده است. وجود 85 نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه هاي کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر به همراه گونه هاي گیاهی نادر مانند نارون، بارانک، سرخدار و مانند آن ها جنگل ابر را به موزه اي طبیعی تبدیل کرده است. آب و هواي خاص این جنگل، درختان متفاوتی را در خود پرورش داده که برخی از این درخت ها با شکل خاص خود روي زمین خزیده اند و منظره زیبایی پدیدآورده اند.

جنگل ابر یکی از بانک هاي گیاهان دارویی سرشار در کشور شناسایی شده است، که همه ساله مشتاقان و علاقه مندان زیادي را از گوشه کنار جهان به سوي خود دعوت می کند .در قسمت هاي جنوبی جنگل، یعنی قسمتی که به روستاها نزدیک تر است پوشش گیاهی تنک دیده می شود. در عمق جنگل تپه هاي پرشیبی وجود دارد که سراسر پوشیده از درختان بلند است. مشهورترین درخت منطقه اورس است.

درختی با ریشه هاي بلند که روي زمین می خزد. مناطق ابتدایی جنگل ابر ییلاق چوپانان گلستانی است، اما در عمق جنگل اثري از انسان دیده نمی شود. از گونه هاي جانوري این منطقه می توان خرس قهوه اي، گرگ، پلنگ، خوك وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام برد. جنگل ابر، دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد. رسیدن به اولی مخصوص کوهنوردان حرفه ایست، ولی با حدود 64 کیلومتر پیاده روي در دل جنگل میتوان به دومی رسید. آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روي هم می ریزند.

این آبشار 25 متر ارتفاع دارد. راه رسیدن به آن هم از منطقه اي تماشایی به اسم دالان بهشت می گذرد. در حاشیه شمال غرب روستايابر، جاده اي خاکیست که در انتها به روستاي شیرین آباد می رسد و با در پیش گرفتن ادامه مسیر، کوه رستم پیش رویتان است. در کنار این کوه مسیري پایکوبی شده وجود دارد. در این راه به حرکتتان ادامه بدهید تا به دالان بهشت برسید. در ادامه مسیر به یک فرعی می رسید. آبشار آلوچال اَبر درفاصله یک ساعته از ابتداي این جاده فرعی است.

دو چشمه ترش و قطري هم در جنگل وجود دارد که کمپ کردن در کنار اولی متداول تر است. این جنگل 114 اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در 20 بهمن 1389 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شوراي عالی محیط زیست در 29 بهمن سال 1393 جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست درآمد.

جنگل ابر را در روستاي فیلبند (یا بقول محلی ها فیلبن)هم می توان دید. فیلبند به دلیل سوز و سرما و بارش برف شدید، در طی مدت زمستان از سکنه خالی است. مسیر رفتن به فیلبند: جاده هراز نرسیده به آمل 2 کیلومتر مانده به آخرین تونل سمت راست جاده تابلوي روستاي چلاو را مشاهده خواهید کرد که با پشت سر گذاشتن این روستا اول به روستاي فیلبند خواهید بهترین زمان سفر به جنگل ابر شاهرود اواخر فروردین ماه تا اواخر خرداد ماه است. ولی قبل از رفتن به آن باید هواشناسی را هم چک کرد. اگر هواي علی آباد کتول در استان گلستان ابري و بارانی باشد و هواي شاهرود صاف و آفتابی، میتوان به دیدن ابرها امیدوار بود. از ظهر تا نیمه هاي شب ابرها پدیدار می شوند.


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600

هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان