نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: مسجد رحیم خان (سید محمد حسن مدرس)

قدمت و دوره تاریخی: قاجاریه

آدرس مسجد رحیم خان (سید محمد حسن مدرس) اصفهان : اصفهان، اصفهان، محله نو نارون کوچه مسجدرحیم خان

شماره ثبت ملی: 2124

تاریخ ثبت: ۱۳۷۷/۰۷/۱۲

مسجد رحیم خان (سید محمد حسن مدرس) از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان و یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در اصفهان است که قدمت آن مربوط به قاجاریه می باشد و در تاریخ ۱۳۷۷/۰۷/۱۲ به شماره ثبت 2124 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی تاریخی ثبت شده اصفهان محله نو نارون کوچه مسجدرحیم خان می باشد.

مسجد رحیم خان در ابتدای محله نو، مجاور درب کوشک و شمال خیابان شاه سابق واقع شده و از آثار معماری ارزشمند دوره قاجاریه است که در فاصله سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۴هجری ساخته شده است. بنای مسجد دارای صحن نسبتاً وسیعی با رواق‌ها، ایوان‌ها، شبستان‌ها و گنبدخانه است که تقریباً از مسجد سید اصفهان الگو گرفته و کاشی کاری زیبای خشتی و گنبد نسبتاً بزرگ و در خور توجهی دارد. در دو طرف فضای گنبدخانه، دو شبستان وسیع با تزیینات کاشی قرار گرفته است. در بخش‌های کاشی کاری و دیگر بخش‌ها، کتیبه‌های متعددی با مضامین قرآنی و تاریخی وجود دارد که مربوط به سال‌های ۱۲۹۰ تا ۱۳۰۴هجری می ‌شوند. نام معمار مسجد، «استاد آقا جونی» در داخل اشعاری بر طرفین ایوان جنوبی ثبت شده است. در ایوان جنوبی مسجد، سنگاب نفیس یکپارچه‌ای مورخ ۱۲۹۹هـجری وجود دارد.

استان اصفهان دارای هزاران جاذبه طبیعی، بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی و حدود هزار و 850 مورد اثر ثبت شده ملی وجود دارد که هفت اثر آن دارای ثبت جهانی و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

هتل آفتاب اصفهان، میزبان شما برای بازدید از مسجد رحیم خان (سید محمد حسن مدرس) اصفهان

تلفن رزرو هتل:03135510600- 09135728352

آدرس هتل: اصفهان – خیابان آیت الله غفاری (زینبیه) – خیابان آزادی – کوچه شبنم

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان (نقشه گوگل)

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان ( نقشه ویز )

رزرو هتل اصفهان