نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: مسجد حاج محمد جعفر‌آباده ای

قدمت و دوره تاریخی: قرن ۱۳ ق

آدرس مسجد حاج محمد جعفر‌آباده ای اصفهان : اصفهان، اصفهان، خیابان عبدالرزاق، بارازچه حاج محمد جعفر آباده ای

شماره ثبت ملی: 388

تاریخ ثبت: ۱۳۵۸/۰۳/۳۰

مسجد حاج محمد جعفر‌آباده ای از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان و یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در اصفهان است که قدمت آن مربوط به قرن ۱۳ ق می باشد و در تاریخ ۱۳۵۸/۰۳/۳۰ به شماره ثبت 388 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی تاریخی ثبت شده اصفهان خیابان عبدالرزاق، بارازچه حاج محمد جعفر آباده ای می باشد.

این بنا در بازار اصفهان، میان محله نیم‌آورد و جماله کله و درب امام در بازارچه‌ای هم نام مسجد واقع و از آثار ارزنده دوره قاجار است که به همت حاج محمد جعفر آباده‌ای از روحانیون مشهور اصفهان در قرن سیزدهم هجری ساخته شده است. به نوشته رفیعی مهرآبادی، تنها شبستان مسجد توسط فرد مذکور ساخته شده و بقیه مسجد از پیش برقرار بوده است. به نظر می ‌رسد که بنای مسجد به هنگام فوت حاج محمد جعفر ـ ۱۲۸۰ هـ . ق ـ به پایان رسیده بوده و تنها بخشی از تزیینات آن بعد از مرگ وی به همت پسرش که امام جماعت آن مسجد شد، به انجام رسیده است. بنای کنونی مسجد دارای سردر، صحن، ایوان، شبستان و تزیینات زیبای کاشی خاصه از نوع گره است. تزیینات کاشی مسجد دارای تاریخ‌های ۱۲۸۰، ۱۲۹۶، ۱۳۶۷ و ۱۳۷۰ هـ . ق و متضمن آیات قرآنی هستند.

استان اصفهان دارای هزاران جاذبه طبیعی، بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی و حدود هزار و 850 مورد اثر ثبت شده ملی وجود دارد که هفت اثر آن دارای ثبت جهانی و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

هتل آفتاب اصفهان، میزبان شما برای بازدید از مسجد حاج محمد جعفر‌آباده ای اصفهان

تلفن رزرو هتل:03135510600- 09135728352

آدرس هتل: اصفهان – خیابان آیت الله غفاری (زینبیه) – خیابان آزادی – کوچه شبنم

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان (نقشه گوگل)

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان ( نقشه ویز )

رزرو هتل اصفهان