نام اثر در فهرست آثار ملی ایران: سر در مسجد قطبیه

قدمت و دوره تاریخی: قرن ۱۰ ق

آدرس سر در مسجد قطبیه اصفهان : اصفهان، اصفهان، کاخ گنجینه چهل ستون

شماره ثبت ملی: 218

تاریخ ثبت: ۱۳۱۳/۰۹/۲۲

سر در مسجد قطبیه از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان و یکی از آثار ملی ثبت شده ایران در اصفهان است که قدمت آن مربوط به قرن ۱۰ ق می باشد و در تاریخ ۱۳۱۳/۰۹/۲۲ به شماره ثبت 218 در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شده است. نشانی این اثر ملی تاریخی ثبت شده اصفهان کاخ گنجینه چهل ستون می باشد.

این بنا در محله چهار سوی اصفهان، مجاور خیابان امام واقع شده و به فتوای کتیبه تاریخی سردر آن، در زمان شاه تهماسب صفوی ۹۵۰ هجری قمری توسط قطب‌الدین علی باب الدشتی بنا شده و دارای سردر نفیس کاشی کاری، صحن، ایوان، شبستان و گنبدخانه است. به هنگام احداث خیابان امام، سر در نفیس مسجد در معرض ویرانی قرار گرفت که در سال ۱۳۲۰ هجری قمری پوشش تزیینی سردر پیاده شد و بر روی سردر جدیدی که در ضلع جنوبی باغ چهل ستون ساخته شده بود، نصب گردید. بخش‌های دیگر مسجد نیز مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته است. سردر مزبور دارای کاشی کاری معرق نفیس مربوط به اوایل دوره صفوی است که علاوه بر نقوش تزیینی زیبا دارای دو کتیبه نسبتاً بلند است. کتیبه اصلی به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی است. در قسمت فوقانی جبهه مقابل این سردر، در اطراف یک صفحه کاشی کاری که با کاشی معرق، شکل دو طاووس را نقش کرده‌اند و به خط ثلث، صلوات بر دوازده امام و در اطراف مدخل سردر به خط نستعلیق، اشعاری را نوشته‌اند. از در ورودی مسجد قطبیه در دالان آن، دری به شبستان گنبددار آن که دارای چهار صفه است، باز می ‌شود. در صفه شمالی، قبری است که سنگ سیاه بزرگی بر آن نهاده‌اند. در بدنه تحتانی سنگ اشعاری با ماده تاریخ ۹۵۵ هجری منقور است. در صحن کوچک مسجد، سنگابی به تاریخ ۱۳۰۷ هجری وقف مسجد شده است. این بنا به شماره ۲۱۸ به ثبت تاریخی رسیده است.

استان اصفهان دارای هزاران جاذبه طبیعی، بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی و حدود هزار و 850 مورد اثر ثبت شده ملی وجود دارد که هفت اثر آن دارای ثبت جهانی و به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

هتل آفتاب اصفهان، میزبان شما برای بازدید از سر در مسجد قطبیه اصفهان

تلفن رزرو هتل:03135510600- 09135728352

آدرس هتل: اصفهان – خیابان آیت الله غفاری (زینبیه) – خیابان آزادی – کوچه شبنم

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان (نقشه گوگل)

مسیریابی هتل آفتاب اصفهان ( نقشه ویز )

رزرو هتل اصفهان