راههاي دسترسی:

این عرصه در منطقه کوهستانی بین استان هاي مازندران، تهران، بخش مرکزي قزوین و رودبار شهرستان واقع شده است.
راه هاي ارتباطی منطقه، جاده آسفالت قزوین – الموت، جاده خاکی اکبرآباد و جاده بهرام آباد است که عمده ترین تردد از مسیر جاده قزوین الموت است. بعد از طی فاصله 135 کیلومتري بزرگراه تهران قزوین به میدان ورودي استان قزوین (میدان مینودر) می رسید. در این میدان تابلو هاي راهنما شما را به سمت الموت راهنمایی می کند. الموت یکی از مکان هاي مهمی است که علاوه بر جاذبه هاي طبیعی، بخشی از اتفاقات تاریخی کشورمان را روایت می کند. الموت منطقه اي در میان کوه هاي البرز و در استان قزوین است. شاید اگر دژهاي الموت و لمبسر در این منطقه وجود داشتند، امروز الموت این قدر شناخته شده نبود و کمترکسی به آن سفر می کرد اَلَموت نام منطقه اي در استان قزوین است که خود متشکل از دو بخش الموت غربی و الموت شرقی در رشته کوه هاي البرز، واقع در شمال شرقی یکی از بخش هاي شهرستان قزوین در استان قزوین، جنوب مازندران و گیلان، باختر طالقان و خاور رودبار زیتون قرار دارد. عمده شهرت این منطقه به علت وجود دو دژ الموت و لمبسر در آن است. براي رفتن به الموت قبل از این که به قزوین برسید، باید وارد مسیر دیگري شوید.

2 ساعت فاصله دارد. وقتی وارد این مسیر می شوید، زیبایی کوهستان و جاده آن قدر شما را مسحور می کند / این مسیر تا قلعه تاریخی الموت حدود 5 که ناچار هستید در میان راه توقف کنید و ساعاتی را در دل طبیعت سپري نمایید. در مسیر پر پیچ و تاب الموت نزدیک به پانصد روستا وجود دارد. این روستاها بسیار کوچک هستند و براي رفتن به آن ها باید وارد راه هاي فرعی شوید .روستایی به نام معلم کلایه در این مسیر قرار دارد که نسبت به دیگر روستاها بزرگ تر است و بیشتر مسافران ملزومات خویش را از این روستا تهیه می کنند .

روستاي معلم کلایه تا قلعه حسن صباح حدود سی دقیقه فاصله دارد. شهرت منطقه الموت به خاطر وجود دو قلعه تاریخی است که قدمت یکی به قرن سوم هجري قمري و دیگري به دوران ساسانیان باز می گردد. این دو قلعه در زمان حسن صباح توسط وي و طرفدارانش به عنوان پایگاهی نظامی مورد استفاده قرار گرفتند. قلعه الموت مقر اصلی حسن صباح، بنیانگذار فرقه اسماعیلیه بوده است. این دژ در شمال شرقی روستاي قصر خان و بر روي تپه اي قرار گرفته که حدود 2100 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در برخی نوشتارهاي تاریخی آمده است که قلعه شبیه به یک شتر خوابیده می باشد. شیب تند قلعه و دره هاي عمیق و پرتگاه هاي خطرناکی که اطراف قلعه را فرا گرفته اند از مهم ترین عوامل عدم دسترسی راحت به قلعه الموت بوده اند.

به همین دلیل این دژ مناسب ترین پایگاه براي پنهان شدن طرفداران فرقه اسماعیلی از دیست دشمنان بوده است. صخره هاي اطراف قلعه الموت خاکستري و سرخ رنگ هستند و ابهت قلعه را دو چندان کرده اند. باقی مانده بنا در سال 1381 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اصلی ترین پایگاه اسماعیلیان بعد از قلعه الموت، دژ لمسر بوده است. این دژ که در دوره ساسانی ساخته شده، در قسمت الموت غربی قرار دارد. بعد از تسلط حسن صباح بر روي دژ لمسر، وي کیابزرگ امید را حاکم این قلعه کرد. لمسر به معنی روي بوته است. قلعه لمسر با شهر رازمیان حدود سه کیلومتر فاصله دارد. قلعه در جایی بنا شده که وجود دره هاي عمیق و ترسناك نینه رود و لمه دسترسی به آن را تقریبا غیر ممکن کرده است. ورود به دژ فقط از طریق دروازه هاي شمالی و جنوبی ممکن است. به همین دلیل دژ لمسر کاملا فتح نشدنی به نظر می رسد و پایگاه اصلی دفاع از الموت در مقابل هجوم از سمت غرب بوده است. منطقه حفاظت شده الموت از نظر تنوع حیات وحش و غناي ساختارهاي طبیعی در استان قزوین و در کشور منحصر به فرد است. این منطقه با مساحت 118 هزار هکتار از مناطق شکار و تیراندازي ممنوع استان قزوین است که داراي مراتع مناسب، زیستگاه هاي صخره اي و پوشش جنگلی می باشد. منطقه الموت به دلیل کوهستانی بودن و ویژگی هاي خاص خود، زیستگاه گونه هاي مختلفی از حیات وحش مانند کل و بز کوهی، سیاه گوش، گرگ، گراز، پلنگ، خرس قهوه اي، خرگوش، جوجه تیغی، روباه، شغال، انواع پرندگان همچون عقاب، هما، کبک، کبک دري، تیهو، کبوترسانان، لاشخور و گنجشک سانان (سهره، بلبل) می باشد. انواع مارمولک ها، مارها، لاك پشت ها از خزندگان این منطقه و وزغ و قورباغه از دوزیستان آن به شمار می روند.

در زیستگاه هاي آبی منطقه حفاظت شده الموت ماهی سفید رودخانه اي، زردپر و قزل آلا ساکن می باشند. 3 جنگل پهن برگ بلوط (ذخیره گاه جنگلی) و انواع گونه هاي دارویی در طارم سفلی و جنگل ارس و 250 گونه دارویی و معطر در الموت وجود دارد. درخت چنار خونبار زر آباد ، غار حاجت خانه اکوجان ، آرامگاه هاي سنگی شاه کوه و حسن آباد و بیش از 30 بناي مذهبی تاریخی دیگر را نیز باید به آثار تاریخی و جاذبه هاي گردشگري الموت افزود. سایر جاذبه هاي این منطقه عبارتند از: قلعه الموت، قلعه نویزر شاه، قلعه لمبسر، قلعه شیرکوه ، آرامگاه سنگی حسن آباد و کاروانسراي سنگی پیچ بن ، دریاچه اوان، غار ولی غار حاجت خانه، غار سفید آب سرچشمه خار رود، سرچشمه نینه رود. براي سفر به الموت اواخر بهار و تابستان را انتخاب کنید.

زیرا این منطقه کوهستانی در فصول سرد براي سفر مناسب نیستند. البته شب هاي تابستان هم در این منطقه بسیار خنک است و شاید نیاز به یک دست لباس گرم داشته باشید. اگر به سمت الموت رفتید، دیدن این دریاچه زیبا را از دست ندهید .دریاچه اوان یکی از بی نظیرترین مناظر آرام و درخشان را به چشمان شما هدیه می کند. آبشار ورچر حدود سی متر ارتفاع دارد و در روستاي رزجرد قرار گرفته است. ورچر در دل صخره هایی سخت جاي گرفته که از روي آن روانه دره اي عمیق می شود .مسیر دسترسی به این آبشار کمی دشوار است و در بخشی از راه باید مسیرهاي خاکی را طی نمایید. بهترین زمان سفر اردیبهشت تا آبان ماه می باشد.

منبع : صد جائی که در ایران باید دید / جمع آوري و تالیف: کورش مقصودي


هتل آفتاب اصفهان، میزبان میهمانان نصف جهان

تلفن رزرو سریع و مستقیم: 03135510600
رزرو هتل اصفهان